BiznesINFO.pl
Pexels/Andrea Piacquadio

Pexels/Andrea Piacquadio

Kasy online obowiązkowe od 1 lipca. Kolejni przedsiębiorcy muszą się dostosować

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Kasy fiskalne powoli przechodzą do historii. Już od 1 lipca 2021 r. kolejni podatnicy będą musieli wymienić urządzenia na kasy online - na zmiany powinno przygotować się aż 7 grup przedsiębiorców. Jednak część kosztów tego przedsięwzięcia będzie można odliczyć w ramach ulgi podatkowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak działają kasy online

  • Kto będzie musiał wymienić kasy fiskalne od 1 lipca 2021 r.

  • Ile procent kosztów można odliczyć w ramach ulgi podatkowej

Kasy fiskalne do wymiany. Kolejni podatnicy muszą wywiązać się z obowiązku

Kasy fiskalne miały ostatecznie zniknąć na początku tego roku. Jednak z uwagi na pandemię wejście w życie poszczególnych etapów zmian zostało przesunięte. Ustawodawca już dłużej nie zamierza odkładać w czasie wymiany urządzeń.

Na czym polegają modyfikacje? Kasy fiskalne zostaną zastąpione urządzeniami online, które przesyłają dane o rejestrowanej sprzedaży do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Ma to być kolejny krok na drodze do uszczelnienia podatku VAT.

Kto musi wymienić kasy? Podatnicy wymienieni w art. 145b ust. 1 ustawy o VAT. Od początku 2020 r. urządzenia online musiały wprowadzić osoby, które świadczą usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, a także sprzedają paliwa. Z kolei od początku 2021 r. kasy fiskalne online są wymagane od podatników z branży gastronomicznej i hotelarskiej.

Od 1 lipca 2021 r. kasy online musi zarejestrować aż 7 grup przedsiębiorców. Portal pit.pl podaje, że wśród przedsiębiorców zobowiązanych do wymiany urządzenia znajdują się: kosmetyczki, fryzjerzy, lekarze, stomatolodzy, prawnicy, budowlańcy oraz siłownie i kluby fitness.

Zgodnie z nowym harmonogramem proces wymiany starych urządzeń na nowe ma zakończyć się już niebawem, ponieważ kasy fiskalne z elektronicznym zapisem będzie można kupić tylko do końca 2022 r. Od 2023 r. dostępne będą już tylko kasy online.

Jednak nie wszyscy muszą skrupulatnie pilnować terminów. Podatnicy, dla których nie wyznaczono konkretnej daty wymiany urządzenia, mogą używać tradycyjnych kas do momentu wyczerpania pamięci lub ostatecznego zużycia.

Jakie kasy muszą zakupić podatnicy? Część kosztów mogą odliczyć

Podatnicy zobowiązani do wymiany muszą zakupić urządzenie, które posiada potwierdzenie od prezesa GUM (Głównego Urzędu Miar). W dalszej kolejności muszą zawrzeć umowy z serwisantem, który ma odpowiednie uprawnienia.

Na przedsiębiorcach spoczywa także obowiązek zapewnienia bezpiecznego i stałego łącza internetowego. Cała procedura kończy się instalacją i fiskalizacją kasy w obecności serwisanta.

W chwili zarejestrowania kasy fiskalnej online podatnicy mają obowiązek wyrejestrowania poprzedniego urządzenia. W tym celu przedsiębiorca musi złożyć wniosek w oddziale skarbówki.

Wymiana urządzenia pociąga za sobą dodatkowe koszty. Jednak podatnicy mogą skorzystać z ulgi podatkowej, która wynosi 90 proc. ceny urządzenia, pod warunkiem że nie jest droższe niż 700 zł. W sytuacji, gdy kwota zwolnienia jest wyższa niż należny podatek to podatnicy mają prawo do zwrotu różnicy na rachunek bankowy lub do jej odliczenia w następnych okresach rozliczeniowych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

Kasa fiskalnaprzedsiębiorca

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >
Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znów przeszły same siebie. Manipulatorski pasek uderzył w Donalda Tuska

Polska i Świat

PiS znacznie zwiększy dofinansowanie dla TVP

Czytaj więcej >