Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Karta Dużej Rodziny. Dzięki niej można obniżyć rachunki za prąd
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 19.01.2023 13:50

Karta Dużej Rodziny. Dzięki niej można obniżyć rachunki za prąd

Za kilka miesięcy rachunki za prąd znów poszybują do góry
East News

Osoby, które mają Kartę Dużej Rodziny mogą obniżyć swoje rachunki za ogrzewanie. Dokument ten przysługuje rodzicom co najmniej trójki dzieci, bez względu na wiek dzieci w momencie składania wniosku.

Karta Dużej Rodziny a limity zużycia prądu

Osoby, które mają Kartę Dużej rodziny mogą skorzystać z wyższych limitów na prąd, zauważa portal Bankier.

Według nowych przepisów ceny prądu będą zamrożone na poziomie z poprzedniego roku do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Dzięki Karcie Dużej Rodziny można zatem uniknąć wyższych rachunków za prąd.

Karta Dużej Rodziny

Od 1 stycznia 20219 roku Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzicom którzy mają, lub w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci  - bez względu na wiek dzieci w chwili składania wniosku. Oznacza to, że rachunki mogą obniżyć także seniorzy.

Kartę Dużej Rodziny można aktywować w aplikacji mObywatel, można również złożyć taki wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. 

Co ważne, aby skorzystać z wyższych limitów zużycia prądu należy złożyć stosowne oświadczenie swojemu dostawcy prądu, w którym należy podać numer Karty Dużej Rodziny i załączyć jej kopię. Takie oświadczenie powinno się złożyć “niezwłocznie”, czyli w pierwszym możliwym terminie. Ostateczny termin mija 30 czerwca 2023 roku. 

Oprócz wyższego limitu zużycia prądu, karta uprawnia do skorzystania zniżek m.in. w środkach publicznego transportu.

Tagi: ceny prądu