BiznesINFO.pl > Energetyka > Kaczyński mówi, że problemy z węglem to wina Tuska
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 23.10.2022 21:45

Kaczyński mówi, że problemy z węglem to wina Tuska

Wina Tuska
domena publiczna

Prezes PiS spotkał się ze swoimi sympatykami na Podkarpaciu. W miejscowości Jedlicz tłumaczył, jakie są powody dzisiejszych problemów z węglem.

Problemy z węglem to wina Tuska (według Kaczyńskiego)

Kto jest winien temu, że w Polsce mamy kłopot z węglem, w ogóle, tak generalnie? Oni - mówił prezes PiS.

Można było wytargować dobre warunki dla Polski, rozmaite ustępstwa. Gdyby rozłożyć cele klimatyczne w czasie, dziś węgla byłoby więcej – mówił Jarosław Kaczyński.

Wskazał, że to wina złej polityki PO. Według niego poprzednicy PiS mogli np. zawetować politykę klimatyczną EU, co zapewniłoby większą dostępność węgla w Polsce.

Dodał, że wprowadzenie mechanizmu ETS spowodowało radykalny spadek opłacalności krajowego wydobycia. Jego zdaniem z tego powodu upadło wiele kopalń.

Kopalnie mogły działać

Przekonywał, że kopalnie w Polsce mogły dalej działać.

- Myśmy zebrali z budżetu, ale też od przemysłu energetycznego, czyli od kopalni, łącznie ok 20 mld zł, aby te kopalnie ratować – podkreślił.

Kaczyński mówił, że PiS generalnie rzecz biorąc, podtrzymał produkcję węgla w Polsce.

„Ten główny mechanizm blokujący wydobycie węgla w Polsce, tego węgla, którego w naszym kraju jest dużo, ten węgiel stał się nieopłacalny, albo coraz mniej opłacalny i były ogromne trudności z tym, żeby w ogóle kopalnie w Polsce mogły dalej działać” – przekonywał podczas spotkania, prezes partii rządzącej.