Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Już wkrótce zmiany w pogrzebach z urną. Biskupi właśnie potwierdzili
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 22.11.2023 21:31

Już wkrótce zmiany w pogrzebach z urną. Biskupi właśnie potwierdzili

Cmentarz
Iberion

Pogrzeby urnowe stają się coraz bardziej popularne. W związku z tym biskupi podczas 396. zebrania plenarnego Komisji Episkopatu Polski postanowili zająć się przepisami związanymi właśnie z tym rodzajem pochówku. Co się zmieni?

Pogrzeby urnowe są coraz bardziej popularne

W większych miastach kremacja i pogrzeby urnowe powoli stają się codziennością. W związku z tym biskupi postanowili pochylić się nad przepisami związanymi z tego typu uroczystościami. Podczas 396. zebrania plenarnego Komisji Episkopatu Polski zostały podjęte decyzje o wprowadzeniu kilku zmian w tej kwestii.

Poczta Polska pilnie szuka pracowników. Warunki zaskoczą wielu

Biskupi podjęli decyzję w sprawie pogrzebów z urną

Jedna ze zmian dotyczy miejsca, w którym rozpoczyna się uroczystość pogrzebowa. Jeśli chodzi o pogrzeby z trumną, istnieje możliwość wyjścia ze zmarłym z jego domu. Coraz częściej o taką możliwość proszą także bliscy osób, które zostały skremowane. Okazuje się, że już wkrótce stanie się to dostępne także i dla nich. Biskupi wybrali również teksty, które nadają się do sprawowania podczas uroczystości pogrzebowych z urną.

Zmiany w pogrzebach z urną

Ostatnia zmiana dotyczy kremacji księży oraz biskupów. - W przypadku obecności trumny jest powiedziane, że można zaznaczyć, kim był zmarły poprzez położenie na trumnie mszału, stuły, czasem biretu czy kielicha. I to się czyni. A co z urną? Tej kwestii ostatecznie nie rozwiązaliśmy. Zostało to zostawione do dowolnej decyzji w każdym przypadku, bo takie przypadki będą się zdarzały naprawdę sporadycznie, choć kilka już się zdarzyło. Natomiast zostało postanowione, bo tu była dyskusja, że urna będzie okadzana. - poinformował biskup Piotr Greger.

Tagi: śmierć