Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Już prawie trzy miliony Polaków odkładają na emeryturę za pomocą PPK. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 26.12.2022 20:16

Już prawie trzy miliony Polaków odkładają na emeryturę za pomocą PPK. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony

pieniądze-babcia-biznesinfo
Biznesinfo

Liczba osób, które skorzystały z Pracowniczych Planów Kapitałowych wzrosła w ciągu ostatniego kwartału o ponad 100 tys. — informuje Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Oznacza to, że pieniądze na emeryturę odkłada za pośrednictwem PPK prawie 2,9 mln Polaków. Oszczędności w tym systemie tworzą: pracownik, pracodawca i państwo.

PPK notują coraz wyższe zainteresowanie

W pierwszym kwartale 2020 roku z PPK korzystało niewiele ponad 980 tys. osób. W ciągu niecałych dwóch lat zainteresowanie tym sposobem oszczędzania znacznie wzrosło, by w okresie lipiec-wrzesień 2022 roku wynieść prawie 2,9 mln. 

To jednak zaledwie część Polaków, którzy są uprawnieni do korzystania z PPK — według szacunków rządowych z 2019 roku program miał objąć nawet 75 proc. uprawnionych tj. 11 mln osób.

Początkowo z programu mogły korzystać firmy zatrudniające do 250 osób. Stopniowo system PPK obejmował coraz to mniejsze przedsiębiorstwa, aż do takich, w których pracowało 50 i 20 osób. Ostatni etap PPK rozpoczął się w 2021 roku i włączył pozostałe firmy, a także jednostki sektora finansów publicznych — bez względu na stan zatrudnienia.

Rząd uruchomił ten program w 2019 roku i jak czytamy na WP Finanse — jego start nie był zbyt udany, gdyż Polacy masowo się z niego wypisywali.

Jak oszczędzać za pomocą PPK?

PPK jest powszechnym systemem oszczędzania realizowanym dzięki współpracy pracownika, pracodawcy oraz państwa. Program jest dedykowany każdej zatrudnionej osobie, która podlega ubezpieczeniom rentowym lub emerytalnym. 

WP Finanse informuje, że za podstawowe wpłaty do PPK odpowiada pracownik, który przeznacza na ten cel 2 proc. swojego wynagrodzenia brutto (z zastrzeżeniem, iż osoba zarabiająca mniej niż 120 proc. minimalnej krajowej może poprosić o obniżenie składki do wys. 0,5 proc.) oraz pracodawca, który wpłaca 1,5 proc. wynagrodzenia brutto swojego pracownika.

Natomiast dopłata z Funduszu Pracy wynosi 20 zł miesięcznie. Każdy pracownik dołączający do PPK otrzymuje też, na powitanie, 250 zł.