Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jeśli tego nie zrobisz, stracisz prawo jazdy. Nowy obowiązek dla kierowców
Irmina Jach
Irmina Jach 23.10.2023 17:27

Jeśli tego nie zrobisz, stracisz prawo jazdy. Nowy obowiązek dla kierowców

kontrola drogowa
TOMASZ RADZIK/East News

Dobiega końca termin ważności bezterminowego prawa jazdy. Kierowcy, którzy takowe posiadają, będą musieli wymienić dokumenty na nowe. Kary za niedopełnienie obowiązku będą bardzo surowe.

Bezterminowe prawo jazdy. Trzeba wymienić dokument

Wymienić bezterminowe prawo jazdy będą musieli kierowcy, którzy nabyli uprawnienia przed 18 marca 2013 roku. Powodem pojawienia się takiego obowiązku są liczne zmiany w wyglądzie dokumentu i przepisach prawnych. Niewywiązanie się z obowiązku będzie skutkowało nawet utratą prawa do kierowania pojazdami silnikowymi

Koniec ze zmianą czasu. PE podjął decyzję

Bezterminowe prawo jazdy. Do kiedy trzeba wymienić?

Bezterminowe prawo jazdy będzie musiało zostać wymienione na nowy dokument w określonym czasie. Proces wymiany zacznie się prawdopodobnie w 2028 roku i potrwa 5 lat. Warto pamiętać, że im później posiadacz prawa jazdy zgłosi się do urzędu, tym później jego dokument będzie podlegał kolejnej wymianie. 

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Wymiana prawa jazdy wiąże się z dodatkowym wydatkiem. Każdy kierowca, który złoży w urzędzie wniosek o wymianę dokumentu, będzie musiał uiścić obowiązkową opłatę w wysokości 100,50 zł. Aż 100 zł z tej kwoty pokrywa koszty wymiany prawa jazdy. Pozostałe 50 gr to opłata ewidencyjna.

Tagi: Policja