Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jedziesz na wakacje za granicą? Lepiej zabierz ze sobą specjalną kartę
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 11.07.2023 12:22

Jedziesz na wakacje za granicą? Lepiej zabierz ze sobą specjalną kartę

EKUZ KARTA PORTFEL
Biznesinfo

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ) zapewnia podstawową opiekę medyczną w krajach Unii Europejskiej oraz w państwach EFTA – Islandii, Norwegii, Szwajcarii czy Liechtensteinie. Karta obowiązuje wyłącznie w państwowych placówkach medycznych. Procedura wyrobienia dokumentu trwa kilka minut.

EKUZ, czyli łatwiejsza pomoc medyczna za granicą

Karta EKUZ funkcjonuje w państwowych placówkach medycznych w krajach UE, państwach EFTA – Islandii, Norwegii, Szwajcarii czy Liechtensteinie oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (mimo brexitu obowiązują dotychczasowe zasady korzystania z opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w Zjednoczonym Królestwie). EKUZ nie obowiązuje natomiast na Wyspach Normandzkich, wyspie Man, w Monaco, San Marino oraz Watykanie.

Jest to niezbędny dokument, żeby po prostu nie ponosić niepotrzebnych kosztów – tłumaczy w rozmowie z TVP Info Łukasz Pyszka, naczelnik wydziału obsługi klientów i profilaktyki kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ. Osoba, która wyrobiła sobie taką kartę, ma prawo skorzystać ze wszystkich świadczeń medycznych, które są niezbędne z lekarskiego punktu widzenia. Natomiast to, które świadczenia zostaną sfinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zależy od kryteriów obowiązujących w danym państwie.

Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego. Jak go uniknąć?

W niektórych państwach za świadczenia trzeba zapłacić

Polska Agencja Prasowa informuje, że turysta z Polski przebywający we Włoszech ma dzięki karcie EKUZ prawo do takich samych świadczeń w tamtejszej opiece zdrowotnej jak obywatel Włoch – przy założeniu zagrożenia zdrowia. Za niektóre świadczenia trzeba tam jednak zapłacić, mimo iż u nas nie byłoby takiej konieczności. Chodzi np. o wizytę u lekarza pierwszego kontaktu (koszt do 36,15 euro za wizytę), leczenie dentystyczny (pełny koszt wizyty), konsultacja u lekarza specjalisty (pacjent pokrywa część kosztów wizyty).

W Niemczech jest podobnie. Wśród płatnych świadczeń zdrowotnych obowiązujących u naszych zachodnich sąsiadów jest pobyt w szpitalu (ok. 10 euro za dzień), przy czym, jeśli pacjent spędzi w nim więcej niż 28 dni, zostaje zwolniony z dalszych opłat. Natomiast w Hiszpanii leczenie w szpitalach i publicznych zakładach opieki zdrowotnej jest bezpłatne.

NFZ przypomina, że z reguły EKUZ nie pozwala na pokrycie kosztów akcji ratunkowych prowadzonych w krajach UE/EFTA. To szczególnie istotna informacja dla osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka – w tym przypadku należy dokładnie sprawdzić zasady udzielenia pomocy na kartę EKUZ w danym kraju i ewentualnie wykupić też ubezpieczenie komercyjne. Zwykle EKUZ nie pozwala też sfinansować kosztów powrotu do kraju w wyniku nagłego zachorowania (wyjątek może stanowić sytuacja, w której dalsze koszty leczenia na EKUZ w kraju pobytu są wyższe od kosztów transportu).

Procedura zajmuje chwilę

Wyrobienie karty EKUZ jest darmowe, może ją uzyskać wyłącznie osoba zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego. Aby otrzymać dokument, trzeba wypełnić specjalny wniosek i wysłać go z poziomu internetowego konta pacjenta, elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP lub pocztą tradycyjną bądź dostarczyć osobiście do dowolnego oddziału, lub delegatury NFZ. Przykładowo, w Katowicach wnioski są przyjmowane w Śląskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia – karta EKUZ jest wydawana praktycznie od ręki.