BiznesINFO.pl
31759236560 d7fecb4055 o

flickr

Japońska firma szykuje wielką inwestycję w Polsce. Ruszą z produkcją pomp ciepła

7 Lipca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Japońska firma Daikin zajmująca się produkcją klimatyzatorów i urządzeń grzewczych zapowiedziała chęć otwarcia fabryki pomp ciepła w Ksawerowie pod Łodzią. Japończycy planują ekspansję na rynek europejski, a ich wybór padł właśnie na Polskę.

Przedstawiciel Daikin na Europę Masatsugu Minaka powiedział, że w Europie widać olbrzymi popyt na pompy ciepła, co jest spowodowane unijną polityką klimatyczną. Firma zamierza więc przeprowadzić większą ekspansję na europejski rynek, gdzie odbiorcy są coraz bardziej świadomi w zakresie ochrony środowiska.

Pompy ciepła coraz popularniejsze również w Polsce

Wzrost zainteresowania pompami ciepła jest widoczny również w Polsce. Mimo wysokich kosztów montażu inwestycja szybko może się zwrócić, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę wysokie obecnie koszty opalania paliwami stałymi.

W przypadku podłączenia pompy ciepła do instalacji fotowoltaicznej większość domostw będzie w stanie wygenerować odpowiednią ilość energii, która umożliwi ogrzanie bez konieczności wspomagania się dodatkowymi jej źródłami. Wtedy na ogrzewaniu domu można zaoszczędzić nawet około 10 tys. zł rocznie.

W zainteresowaniu pompami ciepła zapewne swój udział ma też rządowy program "czyste powietrze plus", który od połowy lipca przejdzie modyfikacje, dzięki którym będzie znacznie łatwiej zdobyć pieniądze na inwestycje w termomodernizację domu i wymianę źródeł ogrzewania.

Daikin zatrudni ponad tysiąc osób

Daikin planuje zainwestować w Ksawerowie pod Łodzią (poniżej mapa) ponad 300 mln euro. Przy produkcji pomp ciepła pracę ma znaleźć ponad tysiąc osób. Fabryka ma być gotowa do 2025 roku.

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że japońska firma planuje otworzyć także wiele stanowisk dla osób wysoko wykwalifikowanych.

Tagi:

inwestycje

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Władze Brazylii zgadzają się na autostradę przez lasy Amazonii

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polacy są mistrzami w… porzucaniu psów! W schroniskach jest ich niemal 100 tysięcy - ruszyła kampania świadomościowa Petsy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szwedzi nie zamierzają oddać Polsce Statutu Łaskiego. Powołują się na wątpliwe procedury

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Lekarze specjaliści nie mogą zacząć pracy. Zabrakło papieru na ich dyplomy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Susza w polskich lasach wpływa fatalnie na grzybnie. Coraz mniej okazów do zebrania

Czytaj więcej >
Władimir Putin ma w Europie sojusznika, niedzielne spotkanie pomoże Rosji w sprzedaży gazu

Polska i Świat

Rosyjska gospodarka działa lepiej niż prognozowano

Czytaj więcej >