Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Informacja o tym, że Katar kupił mecz otwarcia MŚ płacąc Ekwadorowi $7,4mln to fake news
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 20.11.2022 18:02

Mistrzostwa Świata w Katarze. Zapadła decyzja w sprawie alkoholu. Kibice zapłacą "podatek od grzechu"
domena publiczna

Kilka dni temu, wszystkie czołowe media pisały o potencjalnej gigantycznej korupcji na MŚ 2022. Gospodarz imprezy – Katar, miał rzekomo zapłacić Ekwadorczykom, aby przegrali mecz otwarcia.

"Katar przekupił ośmiu ekwadorskich graczy kwotą 7,4 miliona dolarów, aby przegrali mecz otwarcia mundialu” – poinformował Amjad Taha, szef regionalnego oddziału Brytyjskiego Centrum Studiów i Badań nad Bliskim Wschodem.

Taha twierdził w poście, że ustawiony mecz miał się zakończyć zwycięstwem Kataru 1:0, a jedyny gol ma być zdobyty przez gospodarzy w drugiej połowie meczu.

Inny ekspert ds. Bliskiego Wschodu Marc Owen Jones zaprzeczył tym doniesieniom oraz zwrócił uwagę, że Taha w przeszłości wielokrotnie podawał sensacyjne informacje, które okazywały się fake newsami. Jako przykład przywołał informacje Tahy na temat zamachu stanu w Katarze.

Innymi słowy, konto oraz osoba rozpowszechniająca newsy nie jest wiarygodne oraz słynie z sensacyjnych fake newsów.

Jones skomentował na swoim koncie na Twitterze zamieszanie wokół tych krążących w sieci informacji: "Prośba, by nie nazywać tego plotką, bo to ją tylko w jakiś sposób legitymizuje i jest na rękę temu, kto za tym stoi. Należy to nazywać kampanią dezinformacyjną" - podaje jego wypowiedź portal sport.interia.pl.

100% pewności co do tego czy faktycznie jest to prawda czy dezinformacja mająca na celu oczernić Katar, kto mówi prawdę, kto szuka swoich 5 min w mediach mieć nie możemy. Przynajmniej nie do czasu gdy rozpocznie się pierwszy mecz MŚ 2022.

Aktualizacja

Mecz już trwa. W chwili aktualizacji tego artykułu Ekwador prowadzi 2:0. Gole te padły w pierwszej połowie meczu.

Ta informacja całkowicie dyskredytuje rewelacje Tahy, który nie tylko twierdził, że jedynego gola zdobędzie Katar, ale że będzie to miało miejsce w 2 połowie meczu.