Glapiński, NBP
wikimedia
Autor Kasper Starużyk - 15 Sierpnia 2019

Inflacja będzie rosnąć - wszystko podrożeje, a Twoje pieniądze będą warte mniej. Reakcja NBP? Brak

Eksperci wieszczą polskiej gospodarce spowolnienie, które będzie czekać nas w najbliższych miesiącach a może i latach. Do tego dojdzie problem rosnącej inflacji. W związku z tym oczekuje się od NBP reakcji choćby w podwyższeniu stóp procentowych, jednak bank centralny nie zamierza interweniować. To paradoksalnie dobra wiadomość dla wielu kredytobiorców.

Z ostatnich danych GUS publikowanych przez money.pl wynika, że progonozy dotyczące hamowania polskiej gospodarki się sprawdziły. PKB nie rośnie już na poziomie 4,7% lecz 4,2% co oznacza lekkiej spowolnienie. Dane dotyczące inflacji także nie zachwyacją, ta wzrasta bowiem z 2,6% do 2,9% i progonozuje się dalszy jej wzrost. To oznacza niestety dalszy wzrost cen produktów żywnościowych, paliwa czy tekstyliów.

NBP: inflacja będzie przejściowa

Pomimo, że ze statystyk widać, że polska gospodarka wciąż trzyma się mocno i stabilnie, to wynikający z inflacji wzrost cen może okazać się dość uciążliwy dla zwykłego konsumenta. Aby przyhamować inflację najczęściej stosuje się manewr polegający na podwyżce stóp procentowych przez NBP, co w praktyce oznaczało by zwiększenie rat kredytów zaciągniętych w bankach.

Nie będzie emerytury obywatelskiej. Ale są też dobre informacje - emeryci i tak dostaną dostaną kolejne pieniądzeNie będzie emerytury obywatelskiej. Ale są też dobre informacje - emeryci i tak dostaną dostaną kolejne pieniądzeCzytaj dalej

NBP demetuje jednak informacje jakoby podwyżka stóp procentowych była konieczna. Analitycy banku również przeywidują dalszy wzrost inflacji nawet do 4%, ale zakładają, że zjawisko to będzie dość krótkotrwałe, po czym wróci do normalnego poziomu. W związku z zaistniałą sytuacją NBP nie planuje podwyżek stóp proecntowych.

Brak reakcji na spowolnienie i inflację NBP tłumaczy ciągle widoczną odpornością polskiej gospodarki na spadek koniunktury na świecie. I faktycznie jest to prawda. Możemy tutaj odnieść rodzimą gospodarkę przede wszystkim do niemieckiej, która bardzo mocno spowalnia, a mimo to nie ma to szczególnie dużego wpływu na Polskę. Niemcy są naszym największym partnerem handlowym, co pokazują dane zarówno dotyczace eksportu jak i importu. Stąd szczególne zachowanie naszego rynku na zadyszkę naszego zachodniego sąsiada.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Peugeot 308 już za 538 pln miesięcznie. Zapisz się na jazdy już dziś
  2. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News