Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ile trzeba zapłacić za miejsce na cmentarzu? Ostatni wydatek życia może być spory
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 25.10.2023 14:42

Ile trzeba zapłacić za miejsce na cmentarzu? Ostatni wydatek życia może być spory

Groby na Cmentarzu Powązkowskim
Lukas Plewnia/Wikimedia Commons

Kwestie związane ze śmiercią i pamięcią o zmarłych powracają wraz z obchodami święta Wszystkich Świętych. Wiele osób snuje plany na temat godnego spoczynku po śmierci na długo przed samym faktem. Główne pytania dotyczą kwestii zakupu miejsca na cmentarzu za życia, a także ile może ono kosztować.

Wszystkich Świętych za rogiem

Do uroczystości Wszystkich Świętych pozostał jedynie tydzień. Polacy dopinają na ostatni guzik przygotowania do wyjazdów na groby krewnych, planują również zakupy zniczy i kwiatów, które pojawią się na nagrobkach. Inni z kolei zamawiają sprzątanie mogił, jeżeli oczywiście znajdą jeszcze kogoś chętnego z wolnym czasem.

Są jednak i takie osoby, które przy okazji Wszystkich Świętych pochylają się nad nieuchronnością śmierci. Refleksje na temat spraw doczesnych skłaniają również do rozmyślań na temat uprzedniego zabezpieczenia miejsca spoczynku na cmentarzu przed odejściem z tego świata. Ile jednak należy zapłacić, i czy jest to w ogóle możliwe przed śmiercią?

Miejsce na cmentarzu przed śmiercią

Na szczęście okazuje się, że zakup miejsca na cmentarzu przed śmiercią jest możliwy. Z analizy przeprowadzonej przez portal onet.pl wynika jednak, że koszt takiej usługi jest tak naprawdę zależny od cmentarza - i oczywiście dodatkowych życzeń klienta. Przed podjęciem decyzji najlepiej sprawdzić cenniki kilku różnych nekropolii, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.

Przykładowo, onet.pl podaje, że na cmentarzach komunalnych w Krakowie 6-letnia gwarancja miejsca na grób z prolongatą opłaty na 20 lat kosztuje 696 zł. Gwarancja okresu dłuższego niż 6 lat kosztuje już tysiąc złotych więcej. Trzeba pamiętać, że dotyczy to grobów ziemnych - gwarancja użytkowania gruntu pod grób murowany to już astronomiczny koszt 4 tys. zł.

Koszty mogą być wysokie

W przypadku trzech cmentarzy komunalnych w Warszawie sprawa wygląda nieco inaczej. Serwis onet.pl wskazuje, że rezerwacja miejsca na grób za życia na Cmentarzu Wojskowym, Północnym oraz Południowym jest możliwa tylko dla stałych mieszkańców Warszawy (z oferty Cmentarza Południowego mogą skorzystać również mieszkańcy gmin Piaseczno i Lesznowola) powyżej 75 roku życia.

Najtaniej jest na Cmentarzu Południowym. Dane portalu onet.pl wskazują, że koszt miejsca na tradycyjny grób ziemny dla rodziny to 1520 zł; tyle samo kosztuje miejsce na grób murowany pojedynczy. Najwyższe ceny ma z kolei Cmentarz Wojskowy - tam za grób tradycyjny ziemny rodzinny bez prawa murowania trzeba zapłacić 4000 zł.