BiznesINFO.pl
Hodowla zwierząt futerkowych zostanie zakazana.

Otwarte Klatki / Stan zabezpieczeń ferm norek w Polsce

Udało się, ustawa została przyjęta. Koniec z hodowlą zwierząt na futra

18 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Nocą z czwartku (17.09) na piątek (18.09) Sejm przyjął wraz z poprawkami ustawę zakazującą hodowli zwierząt futerkowych, nazywaną także "piątką dla zwierząt". Z propozycją ustawy wyszedł prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z młodzieżówką partii.

Hodowla zwierząt futerkowych będzie zakazana

Nocą z czwartku (17.09) na piątek (18.09) Sejm przyjął ustawę o ochronie zwierząt, nazywaną pierwotnie także "piątką dla zwierząt". Propozycje przedstawione przez Jarosława Kaczyńskiego oraz przedstawicieli młodzieżówki PiS - zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, zakaz trzymania zwierząt na łańcuchu, ograniczenie uboju rytualnego czy wzmocnienie kompetencji organizacji zajmujących się ochroną praw zwierząt - wywołały burzliwe dyskusje w sejmowej komisji rolnictwa. Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt została uchwalona w piątek przed godziną 1 nad ranem przy 356 głosach za i 75 głosach przeciw. 13 posłów wstrzymało się od głosu.

Hodowla zwierząt futerkowych stała się kością niezgody wśród koalicjantów

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wysunięty przez Jarosława Kaczyńskiego od początku wywoływał spore kontrowersje. W liście wystosowanym do członków PiS, który wypłynął do mediów, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ostrzegał przed wprowadzeniem proponowanych zmian, twierdząc, że mogą one trwale zrazić do PiS elektorat wiejski. Ardanowski stwierdził również, że wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych powinno odbyć się przy odpowiednim wsparciu finansowym rolników, którzy musieliby zrezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej w tym sektorze. Nowelizacja wywołała rozłam w Zjednoczonej Prawicy, która - mimo dyscyplinujących działań Jarosława Kaczyńskiego, grożącego niesubordynowanym posłom poważnymi konsekwencjami politycznymi takimi jak zawieszenie w prawach członka partii - nie mówiła w tej sprawie jednym głosem. Przeciwko ustawie opowiedzieli się posłowie Solidarnej Polski oraz część Porozumienia, jednak najbardziej zaskakujący może być fakt, że przeciw zagłosowało także aż 38 posłów PiS, co - wobec wysuwanych przez Kaczyńskiego gróźb - wskazywać może na kryzys w rządzie.

Tagi:

Prawa zwierzątustawaPiS

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

przychodnia

Polska i Świat

NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki: W Polsce są tylko dwie partie, a Niemcy niech sami zbierają szparagi

Polska i Świat

Morawiecki: Atak terrorystyczny na gazociągi Nord Stream jest najprawdopodobniej dziełem służb rosyjskich

Czytaj więcej >
fot. HANDOUT/AFP/East News

Polska i Świat

Prezydent Zełenski odwołał planowany jesienny pobór do armii

Czytaj więcej >
Joachim Brudziński

Polska i Świat

Kolejne dopłaty do węgla. Zapowiedź wiceprezesa PiS

Czytaj więcej >
Flaga ONZ

Polska i Świat

Rezolucja potępiająca aneksję terytoriów Ukrainy odrzucona. Rosja skorzystała z prawa weta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Michał Dworczyk złożył rezygnację. Już nie jest szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Czytaj więcej >