BiznesINFO.pl
Piotr Molecki/EAST NEWS

Piotr Molecki/EAST NEWS

Grzywna aż do 250 zł. Nowa kara obowiązuje od 10 kwietnia

25 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Grzywna czeka na przewoźników i właścicieli publicznych środków transportu. Za nieutrzymywanie odpowiedniego reżimu sanitarnego mogą otrzymać nawet 250 zł kary. Wystarczy przestrzegać kilku prosty zasad, aby uchronić się przed dotkliwymi konsekwencjami.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka grzywna grozi za brak higieny w środkach transportu

  • Do jakiego zapisu nawiązuje nowa kara

  • Co zrobić, aby jej uniknąć

Grzywna nawet w autobusie. Nowy taryfikator mandatów już obowiązuje

Grzywna w dobie pandemii ma podnosić poziom bezpieczeństwa. Mamy już mandaty za brak maseczek i otwieranie działalności gospodarczych, które powinny być zamknięte. Teraz przyszedł czas na kary za brak higieny.

Nowy taryfikator mandatów obowiązuje od 10 kwietnia. Jedna ze zmian to grzywna dla kierowców i właścicieli publicznych środków transportu. Na karę naraża się każdy, kto jest zobowiązany do zapewnienia pasażerom odpowiednich warunków higieny, a nie utrzymuje właściwego stanu sanitarnego. Grzywna w tym zakresie waha się od 100 do 250 zł.

To jednak nie wszystko. Jeżeli przewoźnik nie przyjmie mandatu to grozi mu kara administracyjna. Konsekwencje mogą być dużo bardziej dotkliwe - od 5 do 30 tys. zł.

Portal autokult.pl podaje, że nowa grzywna ma związek z art. 117 Kodeksu wykroczeń. Paragraf 2 tego przepisu wskazuje, że za nieutrzymywanie pojazdu w odpowiednim stanie sanitarnym grozi kara do 1500 zł. Ten zapis został uformowany w 2009 r., ale dopiero teraz znalazł się w taryfikatorze mandatów.

Dlaczego? Rządzący uznali, że nowa grzywna ułatwi karanie za zaniedbania w obrębie higieny, która jest kluczowa w dobie pandemii. Od soboty 10 kwietnia w takiej sytuacji można od razu wypisać mandat. Wcześniej jedynym sposobem na ukaranie było przedłożenie wniosku do sądu.

Grzywna, której można uniknąć. Wystarczy przestrzegać kilku prostych reguł

Co zrobić, aby uchronić się przed grzywną? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi Główny Inspektorat Sanitarny, który na swojej stronie internetowej opublikował krótki poradnik zasad bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego.

Podstawową rzeczą, o której należy pamiętać to zachowanie limitu pasażerów. Aktualne reguły wskazują, że w pojeździe może być zajętych maksymalnie 50 proc. liczby miejsc siedzących lub suma 30 proc. liczby miejsc siedzących i stojących.

Jednak przestrzeganie tej zasady nie wystarczy, aby uniknąć grzywny- należy także zadbać o środki profilaktyczne. W tym zakresie GIS zaleca przede wszystkim ozonowanie pojazdu lub inny rodzaj dezynfekcji. Taka czynność powinna odbyć się każdego dnia po zakończeniu wszystkich przejazdów.

Poza tym GIS rekomenduje również czyszczenie miejsc, których dotykają pasażerowie, co najmniej dwa razy dziennie. Jeżeli przejazd jest organizowany na potrzeby szkoły to należy również zadbać o dostęp do środków do dezynfekcji rąk. Jeżeli pojawi się osoba chora z objawami to należy wycofać pojazd z eksploatacji aż do momentu zakończenia całkowitej dezynfekcji.

Warto także pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Jeżeli środek transportu nie posiada układu wentylacyjnego to należy ustawić go w taki sposób, aby zlikwidować lub przynajmniej zminimalizować cyrkulację powietrza, które napływa z przestrzeni pasażerów.

Najbardziej bezpieczne jest odprowadzanie powietrza z zewnątrz pojazdu i jednocześnie usuwanie na zewnątrz powietrza z kabiny. W przypadku, gdy jest to niewykonalne można uchylić okna lub wywietrzniki dachowe. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad może sprawić, że grzywna nie nadwyręży finansów przewoźnika.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >