BiznesINFO.pl
ważne

Biznesinfo

Gigantyczny wzrost cen może prognozować wyższe emerytury

29 Października 2021

(Ostatnia zmiana: 26 Listopada 2021)

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Inflacja cały czas przyspiesza. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku były wyższe o 6,8 proc. niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku - wynika z tzw. szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.

Taki wzrost cen to sporo powyżej prognoz ekonomistów i wszystko wskazuje na to, że na tym się nie skończy.

– W październiku 2021 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do października 2020 r. o 6,8% (wskaźnik cen 106,8), a w stosunku do września 2021 r. wzrosły o 1,0% (wskaźnik cen 101,0) – podał w piątek (29.10) GUS.

Przyjdą i zapukają pewnie też do Ciebie. Powodów do kontroli nazbierało się sporo

Slajd 1 z 6

Biznes Info

Każdy może zostać skontrolowany

Warto wiedzieć jak przygotować się do kontroli, która może pojawić się w każdym momencie. Jakie kontrolowany ma prawa i na co mogą pozwolić sobie kontrolerzy? Należy pamiętać, że kontrola podatkowa to nie to samo, co kontrola celno-skarbowa, w przypadku której podatnika w ogóle nie zawiadamia się o zamiarze wszczęcia kontroli. Nie tylko przedsiębiorcy mogą zostać skontrolowani, straż miejska może wejść do domu, a pracodawca sprawdzi, czy jesteśmy chorzy, gdy przebywamy na l4. Na kolejnych slajdach więcej informacji na temat kontroli, które mogą Cię nawiedzić.

Co z emeryturami?

Gigantyczny wzrost cen z pewnością odczują wszyscy. Jak podał portal money.pl taka sytuacja może być punktem odniesienia do przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur. Prof. Uścińska przyznała w rozmowie z portalem, że będzie ona prawdopodobnie wyższa, niż obecnie zakłada rząd.

– Musimy patrzeć kompleksowo na wpływ inflacji, na długo i krótkoterminowe dane. Jednomiesięczne odczyty jeszcze nie determinują tego, jaka będzie waloryzacja w przyszłym roku – zaznaczyła w rozmowie z money.pl szefowa ZUS.

Prezes Uścińska podkreśliła jednak, że, aby podjąć działania względem przyszłorocznych waloryzacji, trzeba zaczekać na pełne dane.

Opublikowano ranking najlepszych krajów dla emerytów. Miejsce Polski aż szokuje

Slajd 1 z 6

dieter55/pixabay

Najlepsze systemy emerytalne świata - 1. Islandia

Ranking Mercer CFA Institute Global Pension Index zestawia systemy emerytalne z 47. krajów świata. Analitycy badali systemy emerytalne na trzech płaszczyznach. Brano więc pod uwagę godne warunki życia na emeryturze, stabilność systemu emerytalnego i prognozy na przyszłość oraz regulacje chroniące emerytów. Pierwsze miejsce zajęła Islandia z 84,2 pkt na 100. W kolejnych slajdach zobaczysz następne raje dla emerytów.

– Uspokajam, zaczekajmy do pełnych danych na koniec roku oraz wstępnych w styczniu przyszłego roku, to nam da podstawy do wyliczeń waloryzacji rent i emerytur. Musimy brać pod uwagę cykle – podkreśliła prezes ZUS.

Uścińska w rozmowie z money.pl przyznała, że obecnie ZUS trzyma wskaźnika na poziomie 4,89 proc., ale obecny wynik inflacji jest sygnałem, że wskaźnik ten prawdopodobnie będzie wyższy w przyszłym roku.

Swoją opinią podzielił się na swoim twitterze Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego, który przewiduje, że wspomniana waloryzacja emerytur w przyszłym roku może znaleźć się w przedziale 105,5- 106 proc. Tymczasem rząd nadal zakłada wzrost świadczeń o 5 proc.

Drożyzna nie tylko w Polsce

Nie tylko Polska zmaga się z rosnącą inflacją to problem również innych krajów, w tym niemal całej Unii Europejskiej. Wyższe od przewidywań wskaźniki odnotowują m.in. Niemcy, Hiszpania, Czechy czy Węgry. Wszędzie problemy są podobne: droższe paliwa oraz prąd.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Będą kary kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszustwo "na koronawirusa". Policja alarmuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

OBYWATELSKIE WYSŁUCHANIE PUBLICZNE O ROZWOJU WIELKOPOLSKI WSCHODNIEJ

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujące słowa prezesa Pfizera w izraelskiej telewizji. Mówił o kolejnych szczepieniach

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy obawiają się planów Moskwy. Możliwa ewakuacja z Kijowa

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Prawie połowa używanych aut nie powinna trafić do sprzedaży

Czytaj więcej >