BiznesINFO.pl
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

domena publiczna

Gdzie zarobić kilkaset złotych na rękę za godzinę pracy. Świetnie płatne, mało znane zawody

26 Października 2022

Autor tekstu:

Patryk Solarczyk

W Polsce jest wiele zawodów, gdzie za godzinę pracy można zainkasować co najmniej kilkaset złotych. Większość z nas już po chwili namysłu wskazałaby na prawnika, lekarza specjalistę, najwyższej klasy informatyków, popularnych sportowców czy celebrytów.

Istnieją jednak zawody bardziej niszowe, gdzie stawki za godzinę nie są tak oczywiste dla ludzi, którzy nie zagłębiają się w temat.

Eksperci z Personnel Service przeanalizowali zarobki senselierów, perfumiarzy, testerów luksusowych hoteli, ghost writerów, geofizyków oraz techników turbin wiatrowych.

- „Za pracę i niebo kupić”, to przysłowie świetnie się wpisuje w specjalizacje na rynku pracy, które są nietypowe, ale pozwalają świetnie zarobić, o ile ktoś jest w danym segmencie specjalistą. To tylko potwierdza tezę, którą powtarzam od lat, że można dobrze zarabiać na wszystkim, o ile wykonuje się swoją pracę z pasją. Jeżeli jest ona naszym punktem wyjścia w szukaniu zajęcia, możemy spodziewać się, że prędzej czy później przyniesie nam to nie tylko satysfakcję, ale i pieniądze. – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service S.A. i ekspert ds. rynku pracy.

Senselier/Perfumiarz

Pierwszy na liście jest senselier. Osoby takie profesjonalnie zajmują się testowaniem zapachów. Osoby wykonujące ten zawód określane są mianem trenera zapachowego, który jest zatrudniany przez sieci produkujące perfumy do oceny potencjału sprzedażowego danej kompozycji.

Wykonując ten zawód masz szansę na zatrudnienie nie tylko w branży perfumeryjnej, ale również w budowlanej, handlowej, hotelarskiej, modowej czy gastronomicznej.

Z zawodem senseliera powiązany jest kolejny, czyli perfumiarz, który jest autorem kompozycji zaproponowanych przez senseliera. To właśnie perfumiarz dobiera poszczególne nuty zapachowe, aby stworzyć unikalny aromat. W Polsce dla początkujących perfumiarzy i senselierów stawka godzinowa mieści się w przedziale 50-100 zł brutto. Natomiast bardziej doświadczone osoby otrzymują za swoje usługi 200-300 zł brutto za godzinę pracy. Poza Polską stawki dla perfumiarzy i senselierów w rozliczeniu godzinowym osiągają nawet 2000-3000 zł – podają eksperci z firmy Personnel Service.

Ghost writer

Kolejny zawód na liście to ghost writer, czyli autor widmo. Osoby na tych stanowiskach piszą na zlecenie biografie, teksty piosenek czy prace naukowe.

W zawodzie tym zarobki wynoszą 150-200 zł za stronę tekstu, zatem cała biografia może przynieść płacę w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Tester

Wykonując ten zawód, będziesz sprawdzał jakość różnych usług lub produktów. Istnieją testerzy gier, łóżek, zjeżdżalni wodnych, słodyczy, oprogramowania.

Międzynarodowe organizacje zatrudniają testerów hoteli luksusowych. Stanowisko to wymaga nie tylko biegłej znajomości języków obcych, ale również dużej wiedzy o branży hotelarskiej, gastronomicznej czy zasad savoir vivre.

Tester hoteli luksusowych zarabia w ujęciu miesięcznym ok. 10 tys. dolarów – informuje firma w swoim raporcie.

Technik turbin wiatrowych

Liczba turbin wiatrowych w Polsce gwałtownie rośnie, a wraz z nią zapotrzebowanie na tego rodzaju techników.

Osoby wykonujące tego rodzaju pracę, oprócz odpowiednich certyfikatów i uprawnień, muszą mieć nerwy ze stali, bo praca jest wykonywana na wysokościach i to nie małych, bo sięgających nawet 90 metrów – podaje ekspert Personnel Service.

W Polsce technicy mogą zarobić, według przedstawionego zestawienia, nawet 10 tys. zł brutto miesięcznie, z kolei w USA stawka godzinowa wynosi 27 dolarów.

Geofizyk

Badaniami Ziemi zajmują się geofizycy (geofizyka poszukiwawcza), którzy szukają np. złóż ropy, gazu ziemnego, a nawet źródeł wody pitnej. Metodami sejsmicznymi starają się znaleźć, to na czym najbardziej zależy organizacji, dla której pracują. Te metody pozwalają na rozpoznanie struktur geologicznych, jak również szczegółową analizę cech złoża – czytamy w raporcie.

Eksperci opracowujący raport ustalili, że zarobki geofizyka szukającego ropy mogą wynieść 17 tysięcy dolarów miesięcznie. W Polsce na tym stanowisku płaca miesięczna wynosi nawet ponad 10 tysięcy zł brutto. Im większe doświadczenie, tym wyższe zarobki.

Tagi:

pracawynagrodzenie

Patryk SolarczykAutor

Redaktor Biznesinfo. Pracował dla wielu polskich oraz zagranicznych stron internetowych jako dziennikarz naukowo - technologiczny. Autor tekstów o tematyce ekonomicznej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patryk.solarczyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >