Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Fiskus zajrzy do ślubnych kopert? Jeśli o tym zapomnisz, możesz zapłacić surową karę
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 18.06.2024 15:16

Fiskus zajrzy do ślubnych kopert? Jeśli o tym zapomnisz, możesz zapłacić surową karę

ślub
fot. Rawpixel/materiały własne

Wśród prezentów ślubnych często znajdujemy zastawy, tostery, ekspresy do kawy, czy zestawy sztućców. Wielką popularnością cieszą się też jednak wyjątkowo praktyczne koperty z gotówką. Nie wszyscy jednak wiedzą, że są to darowizny, które należy zgłosić… Urzędowi Skarbowemu. 

Jeśli w coś zamieszana jest skarbówka, to coś nie może być proste

Podczas ślubu czy wesela mało komu przychodzi do głowy, że zawartość koperty jako darowizna może podlegać opodatkowaniu. W rzeczywistości kwota otrzymana od najbliższych z okazji ślubu w istocie nie podlega opodatkowaniu… jeśli spełni się określone warunki. 

Pieniądze nie mogą być na przykład przekazane w kopercie. 

Problem w tym, że ponieważ sprawa ma związek z polskim Urzędem Skarbowym, nie może być ona tak prosta, jak mogłaby być. Ustawa z 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn mówi, że owszem: ”zwalnia się z podatku nabycie własnych rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę”. 

To, na co należy zwrócić uwagę, to to, że by rzeczywiście nie były one obciążone podatkiem, spadek lub darowiznę należy zgłosić Urzędowi Skarbowemu. Co więcej, trzeba to zrobić do 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Nawet 1780 zł dodatku do emerytury. Trzeba złożyć wniosek i spełnić jeden warunek

Koperta? Odpada!

Ustawa o podatku od spadków i darowizn mówi, że osoby, które otrzymały darowiznę i chcą być zwolnione z odprowadzenia podatku, muszą udokumentować otrzymanie pieniędzy „dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym”.

To znaczy, że darowizna przekazana w gotówce nie spełnia wymagań ujętych w ustawie. Krótko mówiąc, weselna koperta kwalifikuje się niestety do otwarcia i przekazania części zawartej w niej kwoty Urzędowi Skarbowemu. 

Ponadto zwolnienie z podatku w przypadku przekazu pieniężnego obowiązuje jedynie w przypadku najbliższej rodziny. Jeśli przelew wykona dalsza rodzina, trzeba już będzie zapłacić podatek, a jego wysokość będzie zależna od stopnia pokrewieństwa i wyniesie od 3 aż do 20 proc. kwoty. 

Co jeśli nie pokażę koperty fiskusowi?

W świetle przepisów prawa, jeśli na przykład z okazji ślubu otrzymamy od rodziny kopertę z pieniędzmi i zdecydujemy się nie poinformować o tym Urzędu Skarbowego, może się to wiązać z konkretną karą. Fiskus może na nas nałożyć karny podatek w wysokości 20% od otrzymanej darowizny, który jest wyższy niż ten nakładany w przypadku jawnego opodatkowania, który wynosi od 3% do 20% w zależności od grupy podatkowej i progu kwoty