Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Firma w Anglii – bardziej opłacalna niż działalność w Polsce?
Małgorzata Młynarczyk
Małgorzata Młynarczyk 31.05.2021 02:00

Firma w Anglii – bardziej opłacalna niż działalność w Polsce?

telephone-booth-768610 1920
https://pixabay.com/photos/telephone-booth-london-england-uk-768610/

Pewne czynniki związane z polskim prawem podatkowym i kosztami prowadzenia działalności sprawiają, że przedsiębiorcy wolą zakładać firmy w Wielkiej Brytanii. Jakie są wady i zalety prowadzenia firmy w Anglii? Czy jest to korzystniejsze, niż założenie firmy w Polsce?

Kto może założyć działalność w Wielkiej Brytanii?

Z prawnego punktu widzenia działalność w Anglii może założyć każdy, kto ukończył 16 lat. Niezależnie od branży i kraju pochodzenia w UK można założyć spółkę Limited (LTD), czyli odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie ma konieczności bycia rezydentem podatkowym Wielkiej Brytanii ani posiadania na jej terenie miejsca zamieszkania. Spółkę można prowadzić samodzielnie, pełniąc w niej jednocześnie funkcję udziałowca oraz dyrektora. Założenie spółki jest najbardziej korzystną formą zakładania działalności w UK, ponieważ brytyjski odpowiednik naszej jednoosobowej działalności gospodarczej, wiąże się już z koniecznością posiadania rezydentury w Wielkiej Brytanii.

W 2006 roku podpisana została Konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, która w swoich zapisach stanowi, że pensja dyrektora spółki LTD jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym na terenie Rzeczpospolitej, o ile zakład spółki nie znajduje się na jej terenie. Jako zakład należy rozumieć siedzibę spółki, biuro, w którym częściowo lub całościowo prowadzona jest działalność. Może to być także fabryka, magazyn, warsztat, siedziba zarządu i miejsca wydobywania zasobów naturalnych.

W praktycznym rozumieniu oznacza to, że założenie spółki w Wielkiej Brytanii jest możliwe dla osób, które swojej pracy nie wiążą z konkretnym miejscem. Spółka LTD będzie świetnym wyjściem dla osób pracujących zdalnie lub ogólnie pojętych freelancerów - copywriterów, grafików, programistów. Jeżeli zdecydowalibyśmy się założyć spółkę w UK i założyć także jej oddział w Polsce, konieczne byłoby zarejestrowanie go także w naszym kraju. 

Podatek dochodowy – stawki w Polsce i Anglii

W obu krajach, zarówno w Polsce, jak i UK, istnieje obowiązek opodatkowania dochodów działalności. Biorąc pod uwagę skalę podatkową, stawki podatkowe przy rocznym dochodzie wynoszą:

 • w Polsce:

  • 17% – I próg podatkowy, dochody do 85 526 zł,

  • 32% – II próg podatkowy, dochody powyżej 85 526 zł,

 • w Wielkiej Brytanii:

  • 20% – Basic Rate, dochody z przedziału 11 850-46 350 funtów,

  • 40% – Higher Rate, dochody z przedziału 46 351-150 000 funtów,

  • 45% – Additional Rate, dochody powyżej 150 000 funtów.

W Polsce kwota wolna od podatku uzależniona jest od osiąganych dochodów – dla większości osób jest to 3091 zł i wyższa, bo nawet 8 000 zł dla osób, które zarabiają najmniej. W UK kwota wolna od podatku jest jedną z największych w Europie i wynosi 11 850 funtów, co w przeliczeniu daje nam możliwość nieodprowadzania podatku nawet od dochodu rzędu 60 000 zł.

Składki na ubezpieczenie – Polska a Wielka Brytania

W UK, aby być zobowiązanym do opłacania składek na ubezpieczenie, należy przekroczyć próg roczny Primary Threshold (PT), który wynosi 8 424 GBP. Jeżeli w ciągu roku nasz dochód nie przekroczy tej kwoty, nie musimy odprowadzać obowiązkowych składek. Po przekroczeniu tego progu, nasze stawki są uzależnione od zarobków.

W Polsce kwota obowiązkowych składek jest stała, nie ma na nią wpływu wysokość dochodów. Nie ma także preferencji obowiązujących każdego przedsiębiorcy tak jak w UK. W Polsce, gdy płacimy standardowy duży ZUS, miesięczna składka na ubezpieczenie wyniesie nas 1457,49 zł, a bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego 1382,18 zł. Ulgi dotyczą jedynie nowych przedsiębiorców - przysługuje im ulga na start oraz płacenie tzw. „małego ZUS-u”.

Podatek VAT

W obydwu krajach stawki VAT są różne. W przypadku Polski oraz Anglii mamy do czynienia z następującymi stawkami:

 • Polska - VAT 23%, 8%, 5%, 0%,

 • Anglia - VAT 20% (stawka podatkowa), 5% (stawka zredukowana), 0%.

Dodatkowo warto wiedzieć, że w Anglii nie ma konieczności wystawiania paragonów oraz posiadania kasy fiskalnej. Wystawianie faktur także nie jest obowiązkowe, dobrowolnie można wybrać, czy wystawiony zostanie polski odpowiednik faktury - invoice.