BiznesINFO.pl
telephone-booth-768610 1920

https://pixabay.com/photos/telephone-booth-london-england-uk-768610/

Firma w Anglii – bardziej opłacalna niż działalność w Polsce?

31 Maja 2021

Autor tekstu:

Małgorzata Młynarczyk

Udostępnij:

Pewne czynniki związane z polskim prawem podatkowym i kosztami prowadzenia działalności sprawiają, że przedsiębiorcy wolą zakładać firmy w Wielkiej Brytanii. Jakie są wady i zalety prowadzenia firmy w Anglii? Czy jest to korzystniejsze, niż założenie firmy w Polsce?

Kto może założyć działalność w Wielkiej Brytanii?

Z prawnego punktu widzenia działalność w Anglii może założyć każdy, kto ukończył 16 lat. Niezależnie od branży i kraju pochodzenia w UK można założyć spółkę Limited (LTD), czyli odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie ma konieczności bycia rezydentem podatkowym Wielkiej Brytanii ani posiadania na jej terenie miejsca zamieszkania. Spółkę można prowadzić samodzielnie, pełniąc w niej jednocześnie funkcję udziałowca oraz dyrektora. Założenie spółki jest najbardziej korzystną formą zakładania działalności w UK, ponieważ brytyjski odpowiednik naszej jednoosobowej działalności gospodarczej, wiąże się już z koniecznością posiadania rezydentury w Wielkiej Brytanii.

W 2006 roku podpisana została Konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, która w swoich zapisach stanowi, że pensja dyrektora spółki LTD jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym na terenie Rzeczpospolitej, o ile zakład spółki nie znajduje się na jej terenie. Jako zakład należy rozumieć siedzibę spółki, biuro, w którym częściowo lub całościowo prowadzona jest działalność. Może to być także fabryka, magazyn, warsztat, siedziba zarządu i miejsca wydobywania zasobów naturalnych.

W praktycznym rozumieniu oznacza to, że założenie spółki w Wielkiej Brytanii jest możliwe dla osób, które swojej pracy nie wiążą z konkretnym miejscem. Spółka LTD będzie świetnym wyjściem dla osób pracujących zdalnie lub ogólnie pojętych freelancerów - copywriterów, grafików, programistów. Jeżeli zdecydowalibyśmy się założyć spółkę w UK i założyć także jej oddział w Polsce, konieczne byłoby zarejestrowanie go także w naszym kraju. 

Podatek dochodowy – stawki w Polsce i Anglii

W obu krajach, zarówno w Polsce, jak i UK, istnieje obowiązek opodatkowania dochodów działalności. Biorąc pod uwagę skalę podatkową, stawki podatkowe przy rocznym dochodzie wynoszą:

 • w Polsce:

  • 17% – I próg podatkowy, dochody do 85 526 zł,

  • 32% – II próg podatkowy, dochody powyżej 85 526 zł,

 • w Wielkiej Brytanii:

  • 20% – Basic Rate, dochody z przedziału 11 850-46 350 funtów,

  • 40% – Higher Rate, dochody z przedziału 46 351-150 000 funtów,

  • 45% – Additional Rate, dochody powyżej 150 000 funtów.

W Polsce kwota wolna od podatku uzależniona jest od osiąganych dochodów – dla większości osób jest to 3091 zł i wyższa, bo nawet 8 000 zł dla osób, które zarabiają najmniej. W UK kwota wolna od podatku jest jedną z największych w Europie i wynosi 11 850 funtów, co w przeliczeniu daje nam możliwość nieodprowadzania podatku nawet od dochodu rzędu 60 000 zł.

Składki na ubezpieczenie – Polska a Wielka Brytania

W UK, aby być zobowiązanym do opłacania składek na ubezpieczenie, należy przekroczyć próg roczny Primary Threshold (PT), który wynosi 8 424 GBP. Jeżeli w ciągu roku nasz dochód nie przekroczy tej kwoty, nie musimy odprowadzać obowiązkowych składek. Po przekroczeniu tego progu, nasze stawki są uzależnione od zarobków.

W Polsce kwota obowiązkowych składek jest stała, nie ma na nią wpływu wysokość dochodów. Nie ma także preferencji obowiązujących każdego przedsiębiorcy tak jak w UK. W Polsce, gdy płacimy standardowy duży ZUS, miesięczna składka na ubezpieczenie wyniesie nas 1457,49 zł, a bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego 1382,18 zł. Ulgi dotyczą jedynie nowych przedsiębiorców - przysługuje im ulga na start oraz płacenie tzw. „małego ZUS-u”.

Podatek VAT

W obydwu krajach stawki VAT są różne. W przypadku Polski oraz Anglii mamy do czynienia z następującymi stawkami:

 • Polska - VAT 23%, 8%, 5%, 0%,

 • Anglia - VAT 20% (stawka podatkowa), 5% (stawka zredukowana), 0%.

Dodatkowo warto wiedzieć, że w Anglii nie ma konieczności wystawiania paragonów oraz posiadania kasy fiskalnej. Wystawianie faktur także nie jest obowiązkowe, dobrowolnie można wybrać, czy wystawiony zostanie polski odpowiednik faktury - invoice.

Kontrola skarbowa w Polsce oraz UK

W Wielkiej Brytanii kontrole skarbowe są przeprowadzane regularnie, raz na 5 lat. Weryfikują one poprawność i terminowość składanych dokumentów, a przeprowadzenie samej kontroli odbywa się telefonicznie lub osobiście po uprzednim poinformowaniu o niej przedsiębiorcy. Jeżeli wystąpią jakieś nieprawidłowości, brytyjski odpowiednik urzędu skarbowego wyznacza termin 30 dni na dopłatę zaległej należności lub zwrot nadpłaconego podatku.

W Polsce kontrola skarbowa oraz celno-skarbowa odbywa się w razie podejrzenia przestępstw podatkowych, wyłudzeń i innych niezgodnych z prawem działań. Kontrole nie są regularne i występują zazwyczaj w przypadku zaobserwowania nieprawidłowości przez urząd skarbowy. Przedsiębiorca jest informowany o ich odbyciu się, chyba że występują przyczyny, dla których kontrola musi rozpocząć się niezwłocznie.

Podobne artykuły

pixabay, katyveldhorst

Praca

Polski Ład przestraszył polskich przedsiębiorców. Już teraz planują przeniesienie do Czech

Czytaj więcej >

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
pixabay, Fz

Praca

Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie

Czytaj więcej >
pixabay, adnovak

Praca

Płaca minimalna do podniesienia. Składki ZUS też

Czytaj więcej >