BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa, Praga Poludnie, Grochow 02.11.2018. n/z Fiat 126p zaparkowany na miejscu dla inwalidy.

East News, Arkadiusz Ziolek

Prezent dla oczekujących niegdyś na Fiata 126p. Dzisiaj dostaniesz nawet kilkanaście tys. zł

15 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Polacy, którzy zapisali się na Fiata 126p albo dużego fiata mogą liczyć na rekompensatę od państwa. Głównym powodem wypłacania pieniędzy jest fakt, że obywatele po prostu owego Fiata 126p, ponieważ w międzyczasie upadł system. Co trzeba zrobić, żeby dosta

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu państwo wypłaca pieniądze za Fiata 126p

  • Komu należą się pieniądze

  • Co należy zrobić, aby je otrzymać

Fiat 126p dla każdego obywatela

Fiat 126p i 125p to prawdziwe legendy polskich dróg. Jednym jeździła Pani Naczelnik z filmu "Wyjście awaryjne", a drugim poruszał się por. Sławomir Borewicz w serialu "07, zgłoś się". Jednocześnie z Fiatem 126p i 125p wiąże się inna historia.

Kilkadziesiąt lat temu rząd pod wodzą Wojciecha Jaruzelskiego (I sekretarza KC i jednocześnie pierwszego prezydenta demokratycznej Polski) wprowadził przedpłaty na Fiata 126p oraz 125p.

Spełnić swoje motoryzacyjne marzenie nie było łatwo. Koniecznym było wpłacenie zaliczki na poczet wymarzonego auta i wyczekiwanie na ułamek szczęścia. Samochody były rozdawane w losowaniu, a ten, kto nie został wylosowany, musiał czekać do następnej rundy.

Nietrudno się domyślać, że czekanie trwało strasznie długo, zmienił się system i auta finalnie dużo osób nie dostało. Oczywiście w międzyczasie pojawiły się bardziej atrakcyjne auta, bohaterowie filmów lat 90. jeździli niemieckimi markami, a polski Jerzy Kiler prowadził Poloneza. Wszak nawet komisarz Ryba poruszał się Nissanem, a o Fiatach nikt już nie pamiętał.

Fiat 126p reliktem przeszłości. Dług Jaruzelskiego wciąż aktualny

Rządzący w latach 90. obiecali tym, którzy swojego auta się nie doczekali wypłacenie rekompensat z tego tytułu. Portal money.pl informuje, że choć od całej sprawy mija trzydzieści lat, część Polaków zapomniała, że przysługuje im rekompensata lub zgubili dowód wpłaty.

Zobowiązania Edwarda Gierka doczekały się powiedzeń oraz żartów, ale o tych Wojciecha Jaruzelskiego okazuje się, że mało kto pamięta. Co więcej, nikt nie przypuszczałby, że w dobie kapitalizmu będziemy wciąż spłacać stare zadłużenia systemowe.

Okazuje się, że co roku minister finansów w formie obwieszczenia przypomina o rekompensatach. "Przed kilkoma dniami opublikowane zostały kwoty obowiązujące w drugim kwartale 2021 roku. Jest to: 13 852,00 zł, jeżeli przedpłata została wniesiona na samochód marki Fiat 126p; 19 629,00 zł, jeżeli przedpłata została wniesiona na samochód marki FSO 150" - informuje money.pl.

Ustawa przyznająca pieniądze za nieotrzymane auto uchwalona została w 1996 r. Wówczas nie ustalono tego, kiedy roszczenie z tego tytułu się przedawnia.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >