BiznesINFO.pl
Fiat fuzja PSA FCA

Wikimedia Commons Alexandre Prévot CC2.0

Fiat i PSA połączą siły, powstanie nowa marka. Kierowców czeka ogromna zmiana

17 Lipca 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Fiat, a konkretniej grupa FCA, połączy się z PSA w w prawdziwego giganta motoryzacyjnego, którego nazwano Stellantis. Proces fuzji rozpoczęto już pod koniec 2019 roku, zakończenie planuje się na 2021 roku.

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) i Peugeot Citroen Opel DS (PSA) ostatecznie potwierdziły krążące od dłuższego czasu informacje o fuzji obu grup. Marka Stellantis ma być używana jako nazwa korporacyjna. Geneza nazwy odwołuje się do słowa "stello", które znaczy "rozjaśniać gwiazdami". W planach jest także prezentacja nowej grupy. Zaznaczono także, że nazwy  producentów znajdujących się w składzie grup FCA i PSA nie ulegną zmianom.

Fiat Chrysler Automobiles łączy się z Peugeot Société Anonyme

Planem obu grup jest współpraca w kwestii rozwoju pojazdów elektrycznych i autonomicznych. Marki należące do FCA, jak i do PSA planują współdzielić ze sobą technologię, jednostki napędowe i platformy. Ujednolicona produkcja zakłada, że 2/3 aut ma być zbudowana na dwóch platformach, które będą dostosowane do kompaktów oraz aut klasy średniej. 

Stellantis ma poważne plany, jak podaje Dziennik, nowa grupa liczy na sprzedaż na poziomie 8-9 milionów samochodów, przychody na poziomie 170 miliardów euro oraz zysk operacyjny przekraczający 11 miliardów euro. Dzięki fuzji powstanie drugi co do wielkości koncern motoryzacyjny, który będzie rywalizował głównie z zajmującym pierwsze miejsce koncernem Volkswagen AG.

Obie grupy mają w Polsce swoje fabryki

W skład FCA wchodzą marki takie jak Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Fiat, Fiat Professional, Jeep, Lancia, Ram i Maserati, a w przypadku FCA Peugeot, Citroen, DS, Opel oraz Vauxhall. Ten ogromny wachlarz producentów, będzie działał teraz pod sztandarem grupy Stellantis.

1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości2. Zakonnica myślała, że pozostanie anonimowa? "Wstyd mi, że katolickie Pilzno ma odwagę głosować na zarazę"

Warto zaznaczyć, że zarówno FCA i PSA mają liczne fabryki w Polsce. Największa z nich znajduje się Tychach, w których produkuje się Fiata, oraz Abartha 500 i Lancię Ypsilon. Pozostałe znajdują się w Bielsku-Białej (fabryka silników) oraz w Sosnowcu i Skoczowie (fabryki części). Z kolei do grupy PSA należą zakłady Opla w Gliwicach, w których produkowane będą auta dostawcze oraz w Tychach, w których produkuje się silniki.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znów przeszły same siebie. Manipulatorski pasek uderzył w Donalda Tuska

Polska i Świat

PiS znacznie zwiększy dofinansowanie dla TVP

Czytaj więcej >
Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >