Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Fiat i PSA połączą siły, powstanie nowa marka. Kierowców czeka ogromna zmiana
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 17.07.2020 02:00

Fiat i PSA połączą siły, powstanie nowa marka. Kierowców czeka ogromna zmiana

Fiat fuzja PSA FCA
Wikimedia Commons Alexandre Prévot CC2.0

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) i Peugeot Citroen Opel DS (PSA) ostatecznie potwierdziły krążące od dłuższego czasu informacje o fuzji obu grup. Marka Stellantis ma być używana jako nazwa korporacyjna. Geneza nazwy odwołuje się do słowa "stello", które znaczy "rozjaśniać gwiazdami". W planach jest także prezentacja nowej grupy. Zaznaczono także, że nazwy  producentów znajdujących się w składzie grup FCA i PSA nie ulegną zmianom.

Fiat Chrysler Automobiles łączy się z Peugeot Société Anonyme

Planem obu grup jest współpraca w kwestii rozwoju pojazdów elektrycznych i autonomicznych. Marki należące do FCA, jak i do PSA planują współdzielić ze sobą technologię, jednostki napędowe i platformy. Ujednolicona produkcja zakłada, że 2/3 aut ma być zbudowana na dwóch platformach, które będą dostosowane do kompaktów oraz aut klasy średniej. 

Stellantis ma poważne plany, jak podaje Dziennik, nowa grupa liczy na sprzedaż na poziomie 8-9 milionów samochodów, przychody na poziomie 170 miliardów euro oraz zysk operacyjny przekraczający 11 miliardów euro. Dzięki fuzji powstanie drugi co do wielkości koncern motoryzacyjny, który będzie rywalizował głównie z zajmującym pierwsze miejsce koncernem Volkswagen AG.

Obie grupy mają w Polsce swoje fabryki

W skład FCA wchodzą marki takie jak Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Fiat, Fiat Professional, Jeep, Lancia, Ram i Maserati, a w przypadku FCA Peugeot, Citroen, DS, Opel oraz Vauxhall. Ten ogromny wachlarz producentów, będzie działał teraz pod sztandarem grupy Stellantis.

1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości2. Zakonnica myślała, że pozostanie anonimowa? "Wstyd mi, że katolickie Pilzno ma odwagę głosować na zarazę"

Warto zaznaczyć, że zarówno FCA i PSA mają liczne fabryki w Polsce. Największa z nich znajduje się Tychach, w których produkuje się Fiata, oraz Abartha 500 i Lancię Ypsilon. Pozostałe znajdują się w Bielsku-Białej (fabryka silników) oraz w Sosnowcu i Skoczowie (fabryki części). Z kolei do grupy PSA należą zakłady Opla w Gliwicach, w których produkowane będą auta dostawcze oraz w Tychach, w których produkuje się silniki.

Tagi: motoryzacja