Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Fatalne doniesienia ws. 800 plus. Wielu rodziców składa skargi, jest wyjaśnienie ZUS
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 14.01.2024 08:48

Fatalne doniesienia ws. 800 plus. Wielu rodziców składa skargi, jest wyjaśnienie ZUS

pieniądze
Pixabay/_Alicja_

Od 1 stycznia świadczenie 500 plus wystartowało w zwiększonej wysokości. Ruszyły już wypłaty 800 plus. Nie wszyscy jednak taką kwotę otrzymali. Dlaczego niektórzy wciąż dostają 500 złotych?

Brak wniosku

Mimo że 800 plus jest już wypłacane, na konta niektórych rodziców znów trafiło jedynie 500 złotych. Nasuwa się pytanie, czy jednak trzeba składać wniosek o przyznanie świadczenia w zwiększonej wysokości? ZUS powtarza, że nie - nowy wniosek o 800 plus nie jest potrzebny, a powód wypłaty świadczenia bez dodatkowych 300 złotych leży gdzie indziej.
 

Kiedy euro w Polsce? Padł możliwy termin, ale jest warunek

Tylko 500 złotych

,,Trwają wypłaty 800 plus", czytamy na profilu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na X. Wielu rodziców skarży się jednak, że znów otrzymali świadczenie w starej wysokości - niektórzy tylko na jedno dziecko, podczas gdy drugie dostało już o 300 złotych więcej. Co się dzieje?
Rzecznik prasowy ZUS wyjaśnia.
 

Dlaczego wypłaty są niższe?

500 plus jest nadal wypłacane w sytuacji, gdy trwa postępowanie wyjaśniające. Dzieje się tak, jeśli np. w zeszłym roku na dziecko zostały złożone dwa wnioski o przyznanie świadczenia - przez pomyłkę jednego rodzica lub jeśli wniosek złożyło oboje rodziców będących w trakcie rozwodu.
W takiej sytuacji prawo umożliwia wypłatę niższego świadczenia zamiast całkowitego blokowania pieniędzy. Rodzice nie muszą się jednak martwić. ZUS zapewnia, że do 29 lutego wszyscy otrzymają należne im kwoty - także z wyrównaniem za styczeń.

źródło: fakt.pl