Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Faktura VAT marża – co to jest i jak odliczyć podatek?
Agata Andrzejczak
Agata Andrzejczak 22.03.2022 08:38

Faktura VAT marża – co to jest i jak odliczyć podatek?

Faktura VAT marża – co to jest i jak odliczyć podatek?
pixabay.com

Co to jest faktura VAT marża?

Marża to różnica pomiędzy całkowitą kwotą, jaką ma zapłacić nabywca towaru lub usługi, a kwotą nabycia danej usługi lub towaru (pomniejszone o kwotę VAT). W praktyce oznacza to, że sprzedawca nalicza i odprowadza podatek VAT tylko od marży, jaką naliczył sprzedając towar lub usługę. Załóżmy, że przedsiębiorca prowadzi sklep z używanymi laptopami. Sprzedawca najpierw odkupuje sprzęt w celu dalszej sprzedaży, a finalnie sprzedaje produkt klientowi – jak wyliczyć marżę? 

W pierwszej kolejności należy odliczyć kwotę, za którą zakupił laptop od finalnej ceny, za którą sprzedał urządzenie klientowi.Od otrzymanej kwoty trzeba doliczyć podatek VAT (najczęściej stawka 23% podatku). 

W ten sposób sprzedawca wyliczył kwotę marży netto oraz wysokość podatku VAT, który musi odliczyć. Choć na rachunku nie ma wyliczonego podatku VAT, przedsiębiorca i tak ma obowiązek obliczyć go samodzielnie i wpłacić do urzędu skarbowego. 

Faktura VAT marża jest opłacalna dla sprzedawców, ponieważ z reguły podatek VAT odlicza się od pełnej wartości sprzedanych towarów lub usług. Tutaj podatek odprowadza się jedynie od kwoty prowizji, którą pobiera przedsiębiorca.

Kto może wystawić fakturę VAT marżę?

Ustawa o podatku VAT dokładnie określa, kto może wystawiać fakturę VAT marżę i jakie transakcje można w ten sposób opodatkować. Taki rodzaj faktury dotyczy przedsiębiorców, którzy:

  • świadczą usługi turystyczne,

  • prowadzą handel towarami używanymi,

  • prowadzą handel przedmiotów kolekcjonerskich i antyków,

  • prowadzą handel dziełami sztuki.

Usługi turystyczne – faktura VAT marża

Zgodnie z art. 119 ustawy o VAT w przypadku branży turystycznej za marżę uważa się różnicę między wartością usługi (np. ceną wycieczki zagranicznej sprzedawanej klientowi) a kwotą, jaką pośrednik turystyczny zapłacił za tę wycieczkę, kupując ją od biura podróży. Faktura VAT marża nie obejmuje tej części usług turystycznych, które wykonywane są bezpośrednio przez sprzedawcę (nie “odkupuje” ich od innych usługodawców).

Usługi turystyczne podlegają stawce podatkowej 23% VAT. Istnieją jednak dwa wyjątki, kiedy stawka wynosi 0%:

  • usługi nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty świadczone są poza terytorium Unii Europejskiej,

  • usługi nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty świadczone są częściowo poza terytorium Unii Europejskiej, a częściowo na terenie UE (jedynie część świadczona poza UE jest opodatkowana stawką 0%).

Towary używane – faktura VAT marża

Zgodnie z art. 120 ustawy o VAT za towary używane uznaje się „ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 (antyki, dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie) oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne”. Procedura wyliczania podatku VAT przypomina tą w pozostałych przypadkach, czyli wynosi 23%, a jeżeli towary są przedmiotem eksportu, to wtedy marża podlega opodatkowaniu stawką VAT 0%. 

Tagi: