BiznesINFO.pl
Energetyka przechodzi transformację. Zapłacą Polacy.

pixabay, Tumisu

Transformacja energetyczna może nas sporo kosztować. Konfederacja nakreśliła plan rządu

16 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Energetyka w Polsce przejdzie ogromną transformację. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak przyznaje, że Polska musi zwiększyć nakłady na energetykę o 13 mld euro rocznie, natomiast posłowie Konfederacji zarzucają rząd

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile transformacja energetyczna będzie kosztowała Polskę w ogólnym rozrachunku

  • Czym jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji

  • Z jakimi zarzutami ze strony Konfederacji boryka się rząd

Energetyka w przebudowie

"Transformacja energetyczna w Polsce będzie kosztować 240 miliardów euro. Aby osiągnąć cele klimatyczne UE, Polska będzie musiała zwiększyć roczne inwestycje średnio o 13 mld euro" - napisała na Twitterze wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Dodała, że "dobrze, iż kraje Unii Europejskiej zatwierdzają Fundusz Sprawiedliwej Transformacji" (JFT). JFT to element europejskiej perspektywy na lata 2021-2027 zatwierdzony przez polski rząd.

Środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji trafią do trzech polskich regionów: woj. śląskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Portal energetyka24.com informuje, że "do woj. śląskiego mają trafić największe w kraju środki polityki spójności zasilające regionalne programy operacyjne (2,365 mld euro) i ponad połowa całej puli FST (2,066 mld euro)".

Polski rząd chce, aby te środki dotarły do kolejnych trzech regionów: woj. małopolskiego, lubelskiego i łódzkiego. Fundusze wypłacane będą na podstawie Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji.

Plan transformacji energetycznej nie podoba się Konfederacji. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu kilku posłów partii podkreślało, że "kapitulacja rządu w Warszawie w sprawie unijnej polityki klimatycznej, statystycznie będzie kosztowała już na dzisiaj 226 złotych rocznie każdą polską rodzinę". Robert Winnicki, szef Ruchu Narodowego podkreślił, że koszt ten wzrośnie o 200 zł za cztery lata, a za 10 lat o 667 zł.

Energetyka w kieszeniach Polaków

Poseł Konfederacji, cytowany przez bankier.pl, podkreślił, że jego parta popiera transformację energetyczną, ale ta powinna odbywać się "na polskich warunkach, w polskim tempie". Ważne jest, aby nowoczesne technologie wchodziły w szeregi energetyki.

Nie zabrakło odwołania do słów posła PiS, Krzysztofa Tchórzewskiego, który w jednym z wywiadów stwierdził, że za transformację energetyczną poniekąd będą płacić Polacy, ale "podwyżki cen prądu nie są dokuczliwe, bo coraz więcej zarabiamy". Dodał również, że rekompensaty nie są potrzebne.

- Po szczycie grudniowym (RE), na którym premier zgodził się na zaostrzenie celów polityki klimatycznej naszego państwa, ceny uprawnień do emisji CO2, które muszą kupować polskie elektrownie, polskie ciepłownie, wzrosły o 40 proc. Od tych cen uprawnień na emisję uzależnione są bezpośrednio ceny ciepła i ceny prądu - skwitował Krzysztof Bosak cytowany przez bankier.pl.

Poseł Bosak podkreślił, że za wymagania unijnej polityki klimatycznej zapłacą Polacy. "Ta lawina już ruszyła i już się toczy" - dodał.

Z kolei Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z PAP powiedział, że rząd nie uniknie trudnego tematu transformacji energetycznej. Co więcej, jego zdaniem należy się zastanowić kto koszty tej transformacji będzie ponosił, czy wszyscy z budżetu państwa, czy część obywateli, czy sami obywatele.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >