Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Energa miała ją zbudować do 2024 roku. Elektrownia w Ostrołęce do rozbiórki, ponad 1 mld zł wyrzucili w błoto
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 12.03.2021 01:00

Energa miała ją zbudować do 2024 roku. Elektrownia w Ostrołęce do rozbiórki, ponad 1 mld zł wyrzucili w błoto

Steam cooling towers of the Mochovce nuclear power plant are seen on November 3, 2008 in southern of Slovakia between the towns of Nitra and Levice. The Slovak unit of the Italian firm Enel SpA started the construction of two new reactors at the Mochovce
East News, Samuel Kubani

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu elektrownia w Ostrołęce zostanie wyburzona

  • Które podmioty będą odpowiedzialne za budowę nowej inwestycji

  • Ile kosztowała elektrownia w Ostrołęce

Energa i Enea zawiesiły prace nad elektrownią w Ostrołęce

Energa i Enea w lutym zeszłego roku zawiesiły prace nad budową nowego bloku elektrowni węglowej w Ostrołęce. Jest to jednoznaczny koniec takiej elektrowni w Ostrołęce, jaką wymarzyło sobie Prawo i Sprawiedliwość. Aktualnie ruszyła rozbiórka dwóch ponad stumetrowych pylonów.

- Mnie jako mieszkańcowi jest niesamowicie przykro, że rozpoczął się ostatni etap funkcjonowania tej elektrowni, a więc rozbiórka. Trwa ona od początku miesiąca, w tej chwili burzone są fundamenty chłodni kominowej, która w 2018 roku została wybudowana - mówi w rozmowie z TVN24 były senator PiS Krzysztof Majkowski.

Wyburzanie elektrowni w Ostrołęce miało rozpocząć się w drugim kwartale 2021 r., jednakże ze względu na niebezpieczeństwo, rozpoczęto prace już teraz. Portal moja-ostroleka.pl informuje, że "każdego dnia znikają kolejne przęsła", a "Usunięcie betonowych konstrukcji nie należy do tanich".

- Zostają do wyburzenia dwa pylony betonowe, najwyższe obiekty w Ostrołęce, które mają po 138 metrów. Przykry widok, i taki, który mieszkańcom Ostrołęki przede wszystkim uzmysławia, że miało być tak ładnie, miały być perspektywy rozwoju zarówno dla miasta, jak i dla mieszkańców - mówi były polityk PiS.

Elektrownia w Ostrołęce nie będzie węglowa

Okazuje się, że to nie koniec historii elektrowni w Ostrołęce. Orlen wyraził chęć zaangażowania w jej budowę, ale tylko pod warunkiem, że zamiast węgla będzie gaz. W maju zeszłego roku Orlen przystąpił do projektu w charakterze wspólnika - informuje Business Insider.

Energa, Enea i Orlen podpisały stosowne porozumienie, jednakże Enea zrezygnowała z projektu. Orlen poinformował, że nowym partnerem zostanie PGNiG. Czy istnieje szansa na powodzenie projektu?

Elektrownia w Ostrołęce ma powstać i dostać nowy początek. Na razie portal moja-ostroleka.pl informuje, że kruszec pochodzący z wyburzenia pylonów będzie mógł posłużyć jako surowiec do budowy dróg, zostać sprzedany lub wykorzystany w innych celach.

"Ostrołęcki Manhattan do rozbiórki. Najpierw miliard na budowę, teraz miliony na burzenie. Bo Krzysztof Tchórzewski chciał węgla. Ostrołęka C to fenomen: elektrownia o efektywności 0 proc. opalana pieniędzmi" - napisał na Twitterze dziennikarz gazeta.pl Jacek Gądek.

Owszem, do tej pory elektrownia w Ostrołęce pochłonęła 1,31 mld zł. Jej wyburzenie ma dodać inwestycji kolejne miliony.