BiznesINFO.pl
Arkadiusz Ziolek/ East News

EastNews/Jakub Kamiński

Energa obsadzona ogromną liczbą polityków PiS. Robią w niej zawrotne kariery

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Podległa prezesowi PKN Orlen Danielowi Obajtkowi grupa Energa okazuje się być miejscem w którym na zatrudnienie i wysokie zarobki mogą liczyć politycy PiS. Wśród zatrudnionych nie brakuje dzieci popularnych parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Energa zatrudnia polityków PiS

  • Córka którego popularnego posła pracuje w spółce

  • Jak politycy związani z PiS tłumaczą zatrudnianie bliskich

Energa zatrudnia polityków PiS

Zajmująca się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej grupa Energa po sprzedaży przez Skarb Państwa pakietu kontrolnego PKN Orlen, podlega koncernowi, a konkretnie jego prezesowi Danielowi Obajtkowi.

Daniel Obajtek, jak wiadomo, zrobił zawrotną karierę po powrocie Prawa i Sprawiedliwości do władzy w 2015 roku. Przed wygraną PiS w przeprowadzonych w tamtych roku wyborach pełnił stanowisko wójta Pcimia, by po dwóch latach z okładem wylądować na czele paliwowego giganta. Po drodze przez rok był prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a później grupy Energa S.A. Teraz jak informuje “Gazeta Wyborcza” zatrudnienie znajdują tam politycy PiS z Pomorza 

“Wyborcza” przywołuje przypadki Piotra Melera, radnego Sopotu poprzedniej kadencji, który jest prezesem Energa OZE, a także Michała Bełbota, w przeszłości radnego Gdyni i bliskiego współprcownika Marcina Horały, obecnego wiceministra infrastruktury, wieloletniego posła PiS z Pomorza. Bełbot kieruje spółką Energa Logistyka. 

Dziennik zwraca uwagę, że osoby z wyższymi stanowiskami zrezygnowały z kariery samorządowej, za to na niższych stanowiskach można spotkać obecnych radnych partii rządzącej. Stanowiska może i niezbyt eksponowane, za to zarobki całkiem niezłe.

Niemal 80 tys. zł na umowie zleceniu zarobił w zeszłym roku w Enerdze Dawid Żebrowski, radny sejmiku pomorskiego z ramienia PiS, w przeszłości pracownik biura poselskiego byłej szefowej MSZ, obecnie eurodeputowanej Anny Fotygi. Żebrowski zarobił też dodatkowe 25,8 tys. zł jako pełnomocnik zarządu spółki Renk, również zależnej od polityków partii rządzącej. 

Nieco więcej, bo 33 tys. zł otrzymał za siedem miesięcy pracy w radzie nadzorczej Energa OZE Jerzy Barzowski, szef klubu PiS w pomorskim sejmiku.

Prawie 100 tys. zł zarobiła natomiast w Enerdze, jako główny specjalista ds. zarządzania procesami radna PiS Marta Cymańska, prywatnie córka Tadeusza Cymańskiego, posła sojuszniczej do PiS Solidarnej Polski. 

Cymański w rozmowie z “Wyborczą” podkreśla, że nie zabiegał o posadę dla swojej córki, twierdząc, że gdyby o taką posadę zabiegał, to “ona byłaby gdzie indziej i na innym miejscu”.

Poseł PiS nie wie gdzie pracuje jego żona

Wyjaśnienia te mogą być różnie interpretowane. Na pewno jednak nie są tak kuriozalne, jak te, które w zeszłym tygodniu padły z ust posła PiS Krzysztofa Sobolewskiego. Przypomnijmy, śe to jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego.

Żona Sobolewskiego, jak przypomina Bezprawnik.pl, po powrocie PiS do władzy zrobiła gigantyczną karierę. Szeregowa pracowniczka inspekcji handlowej znalazła się m.in. w radzie nadzorczej lotniska w Szczecinie, następnie w PKO TFI, a obecnie zasiada w radzie nadzorczej w państwowym Anwilu i Orlen Paliwa.

Co na to poseł Sobolewski? W rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM stwierdził, że o tym gdzie pracuje żona…”dowiaduje się jako jeden z ostatnich”.

Szokująco, ale przynajmniej szczerze odniósł się do tego wszystkiego związany z obecną ekipą prof. Waldemar Paruch, były szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych. Pytany w wywiadzie dla TOK FM o zatrudnianie żon polityków PiS w spółkach Skarbu Państwa odpowiedział: “trudno sobie wyobrazić, by były zatrudniane żony polityków PO czy PSL”. 

Komentarz zostawiamy państwu. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
pixabay, Fz

Praca

Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie

Czytaj więcej >
pixabay, jannonivergall

Praca

Ukraińcy mogą zarobić więcej od Polaków. Pracodawcy skłonni im lepiej zapłacić

Czytaj więcej >
Biedronka proponuje 2 w 1. Będzie szukać pracowników do pracy w kurortach.

Praca

Biedronka rekrutuje do pracy w nadmorskich kurortach. Sieciówka kusi wakacjami połączonymi z pracą

Czytaj więcej >