BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 28.07.2019. n/z Emerytka trzyma pieniadze.

https://eastnews.pl/Arkadiusz-Ziolek

Przykre wieści dla tysięcy emerytów. Minister Ardanowski nie pozostawia złudzeń

23 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Emerytura rolnicza pozostaje bez zmian. Resort rolnictwa w odpowiedzi na poselską interpelację nie pozostawił żadnych złudzeń związanych z emeryturami rolniczymi i areałem rolników.

Emerytura rolnicza bez zmian

Emerytura rolnicza to świadczenie wypłacane przez KRUS ubezpieczonemu, który osiągnął ustawowo określony wiek emerytalny i podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Emerytura rolnicza składa się z części składowej i części uzupełniającej. Ubezpieczony rolnik ma także prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę rolniczą, ale dodatkowym warunkiem jest zaprzestanie działalności rolniczej.

Emerytura rolnicza stała się przedmiotem interpelacji posła Jarosława Sachajko. Poseł uznał, że minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Ardanowski nie odpowiedział na zadane przez niego pytania i postanowił złożyć interpelację na nowo. W piśmie zapytał o możliwość pozostawienia sobie przez rolnika areału, a także o możliwość wprowadzania Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich po 2020 r. Złożył także zapytanie o możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę rolniczą na podstawie kwartałów składkowych.

Emerytura rolnicza oczami ministra Ardanowskiego

Emerytura rolnicza stała się także źródłem odpowiedzi na interpelację posła. W imieniu resortu rolnictwa odpowiedział sekretarz stanu, Szymon Giżyński. "Obecnie nie są prowadzone prace, mające na celu wprowadzenie zmian w zakresie ustalania prawa do emerytury rolniczej" - skwitował krótko i tym samym uciął obietnice ministra Ardanowskiego w sprawie emerytur rolniczych.

Emerytura rolnicza to nie jest jedyny element odpowiedzi na interpelację. Giżyński w kwestii areału rolnika odpowiedział, że "[] nie planuje się zmian w odniesieniu do określonego w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników wymogu zaprzestawania prowadzenia działalności rolniczej w celu wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych w pełnej wysokości". Sekretarz stanu w resorcie podkreślił także, że trwają prace nad przygotowaniem planu strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej.

<

Tagi:

ZUSrolnictwoPolskapieniądzeKRUSemeryturyemeryciemerytura

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunk&oacute;w międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zaw&oacute;d, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial &quot;House of Cards&quot;. Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >