Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Emerytura ma być wyższa. Doliczyć masz nawet 600 zł więcej do świadczenia
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:29

Emerytura ma być wyższa. Doliczyć masz nawet 600 zł więcej do świadczenia

Biznes Info
Biznes Info

Resort rodziny i polityki społecznej przygotował małe zmiany dotyczące emerytur. Jedna z najważniejszych zmian dotyczy podwyżek emerytur, ale jak się okazuje, pandemia koronawirusa również może wpłynąć na świadczenia. Co takiego szykuje się w związku z emeryturami?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany planuje rząd

  • Jak pandemia wpłynęła na emerytury

  • Kto straci, a kto zyska na zmianach

Emerytura przejdzie lifting

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce wdrożyć w życie projekt zmian dotyczący emerytur. "Gazeta Wyborcza" informuje, że nowelizacji ma ulec ustawa o ubezpieczeniach społecznych.

Jednymi z najważniejszych zmian mają być te dotyczące podwyżek świadczeń emerytalnych. Przypomnijmy, że obecnie seniorzy z nowymi emeryturami mogą raz w roku wystąpić o ponowne przeliczenie świadczenia. Z kolei ci pobierający emeryturę na starych zasadach, raz na kwartał.

Z drugiej strony najprościej i najłatwiej jest podwyższyć emerytury tym, którzy wciąż jeszcze pracują i odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne. Wówczas należy wystąpić do ZUS-u z odpowiednim wnioskiem i gotowe - świadczenie zostanie przeliczone na nowo.

Resort chce, aby osoby na starych zasadach mogły przeliczać emeryturę raz do roku. W uzasadnieniu cytowanym przez dziennik podkreślono, że spowoduje to zrównanie zasad dotyczących pobierania świadczeń.

Z kolei dr Antoni Kolek zauważa, że zmiany proponowane przez resort w zakresie zasad przeliczania również mogą okazać się niekorzystne dla seniorów, bowiem aktualnie zyskują oni podwójnie. Po nowelizacji przepisów do każdej emerytury zostanie doliczone zaledwie 1,3 proc. z każdego roku roku składkowego.

Emerytura w dobie pandemii

Na emerytury wpłynęła także pandemia koronawirusa, która doprowadziła do rekordowej liczby zgonów oraz skrócenia przewidywanej długości życia. Jak wylicza portal money.pl, seniorzy przechodzący na emeryturę w tym roku mogą zyskać nawet 50 zł do świadczenia.

Wynika to z tego, że nowe tablice długości życia opublikowane przez GUS zostały nieco zmodyfikowane. W związku z tym kapitał zgromadzony na koncie ZUS jest dzielony przez przewidywaną ilość miesięcy życia. Jeśli te uległy zmniejszeniu, automatycznie zwiększyła się emerytura.

Z danych wynika, że jeśli co miesiąc dostaniemy średnio 50 zł do emerytury to w ciągu roku będzie to dodatkowe 600 zł, a w perspektywie dziesięciu lat otrzymamy nawet 6 tys. zł więcej. Z kolei statystycznie oznacza to nawet 10 tys. zł więcej w ciągu dekady.

Ekspert w rozmowie z money.pl, prof. Piotr Szukalski zwraca uwagę, że na covidowych zawirowaniach zyskają tegoroczni emeryci, ale stracą ci, którzy na jesień życia wybierają się w kolejnych latach. Natomiast w wyniku zmian proponowanych przez resort mają stracić emeryci-górnicy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]