BiznesINFO.pl

Biznes Info

Emerytura honorowa nawet 4,5 tys. zł. Już wiemy, kto może liczyć na wypłaty

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

W tym roku ZUS wypłaci ponad 2 tys. emerytur honorowych, które przysługują wybranym osobom. Jest to dodatkowe świadczenie, które przysługuje "z automatu", ale co z osobami, które nie mają prawa do normalnej emerytury, a honorową również chciałby otrzymać?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest emerytura honorowa

  • Komu przysługuje

  • W jakiej kwocie jest wypłacana

Emerytura honorowa dla wybranych

Rok 2021 dla emerytów zapowiada się bardzo dobrze - ich świadczenia zostały objęte rekordową waloryzacją, na konta zaczynają spływać trzynastki, a w listopadzie zostaną wypłacone czternastki. Co więcej, część seniorów otrzyma emeryturę honorową. Czym jest emerytura honorowa?

Po raz pierwszy emerytura honorowa została wypłacona w latach 70. ubiegłego stulecia. Wprowadzona na mocy rozporządzenia Ministerstwa Pracy powędrowała do zaledwie 200 osób. Wraz z upływem czasu i wydłużaniem się życia, emeryturę honorową wypłaca się coraz większej ilości osób.

Emerytura honorowa przysługuje seniorom, którzy ukończyli 100. rok życia. Emeryci, którzy mają ustalone prawo do emerytury nie muszą składać żadnych wniosków do ZUS. Świadczenie nie jest uzależnione od regularnej emerytury oraz innych dodatków.

Osoby, które nie przepracowały ani jednego dnia w swoim życiu muszą złożyć wniosek do ZUS i załączyć do niego dokument potwierdzający wiek. Jest to dość istotna informacja z punktu widzenia kobiet, które życie rodzinne postawiły nad zawodowe.

Emerytura honorowa wypłacana przez ZUS

Istotnym jest fakt, że kwota emerytury honorowej nie ulega zmianie i jest wypłacana w tej samej sumie do końca życia przez ZUS .

Z kolei Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, cytowany przez Radio Zet podkreśla, że na kwotę emerytury honorowej składa się wysokość przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o wysokość składek. W tym roku będzie to 4512,41 zł brutto, czyli 3730 zł netto.

W Polsce emeryturę honorową otrzymuje coraz więcej osób. Dane pokazują, że w tym roku świadczenie otrzyma 2,2 tys. osób. W ciągu ostatnich kilku lat, aż 300 osób więcej załapało się na emeryturę honorową. Co ciekawe, 85 proc. z nich to kobiety.

W obszarze wrocławskiego ZUS-u emeryturę honorową otrzymuje, aż 192 stulatków. Najstarszą wśród kobiet jest pani Zofia w wieku 106 lat, a wśród mężczyzn pan Jan w wieku 114 lat.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Upadł kolejny bank. Co zrobić, aby odzyskać pieniądze
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gigantyczna kara dla polskiej firmy. Zakazali dystrybutorom sprzedaży przez internet
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Spora grupa Polaków może liczyć na dodatkowy dzień wolny. Jest jeden warunek
Czytaj więcej >

Finanse

Koniec Credit Suisse. W Polsce bank zatrudnia ponad 6 tys. osób, pracownicy już dostali listy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Upada znana burgerownia. „Smażymy do 31 marca”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Upadła jedna z największych firm drobiarskich w Polsce. Setki osób zostanie bez pracy
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]