BiznesINFO.pl
Emerytura 2021

Marek Bazak/East News

Minister właśnie potwierdziła. W 2021 r. 1250 zł dla emeryta, a wielu dostanie jeszcze więcej

20 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Emerytura 2021 pozwoli na podreperowanie sytuacji finansowej wielu seniorom. Wyższe świadczenie minimalne, trzynasta, a w perspektywie także czternasta emerytura to główne założenia tegorocznej polityki senioralnej. Rząd przeznaczy na ten cel rekordowe 35

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wynosi minimalna emerytura 2021

  • Ile pieniędzy na politykę senioralną przekazywano w poprzednich latach

  • Jakie dodatki będzie przekazywał rząd

Emerytura 2021 z ogromnym dofinansowaniem od rządu

Minimalna emerytura 2021 ma być wyższa o 50 zł niż przed rokiem. Nowa kwota najniższego świadczenia senioralnego, której projekt czeka na akceptację, to 1250 zł brutto. Forsal podaje, że renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy ma wynosić 937,50 zł. Podwyższenie progów jest możliwie dzięki rekordowym kwotom, które rząd inwestuje w politykę senioralną.

- W roku 2021 nakłady na wsparcie seniorów i szeroko rozumianą politykę senioralną to ponad 35 mld zł. Przypomnę, że w roku 2015, kiedy rządziła koalicja PO-PSL, było to 3,5 mld zł - oznajmiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Przy okazji wskazała, że na przestrzeni ostatnich sześciu lat minimalna emerytura wzrosła o 40 proc.

Emerytura w 2021 r. z dodatkami

W tym roku na emerytów czeka pokaźny zastrzyk gotówki. Pierwsze dodatkowe pieniądze trafią do seniorów już w kwietniu. Trzynasta emerytura 2021 będzie wynosiła 1022 zł netto. To już trzeci rok z rzędu, kiedy emeryci otrzymują dodatkowe pieniądze.

W tym roku rząd planuje wzbogacić katalog świadczeń senioralnych również o czternastą emeryturę. - Z danych, które posiadamy wynika, że świadczeniem tym objęte będzie prawie 93 proc. emerytów - zdradziła minister Maląg. Portal bankier.pl donosi, że na wypłatę czternastek rząd przeznaczył 11,4 mld zł. Pieniądze na ten cel są zagwarantowane w Funduszu Solidarnościowym.

Jednak czternasta emerytura 2021 nie będzie wypłacana w równej wysokości. Pełna kwota świadczenia (1250 zł brutto) trafi do seniorów, którzy otrzymują od ZUS maksymalnie 2900 zł brutto w ramach regularnej emerytury.

- Skąd ten limit? Przyjęliśmy 120 proc. przeciętnej emerytury z roku 2019, żeby mieć bazę. Przyjęliśmy, że to będzie ponad 100 proc. i stąd jest ta kwota 2900 zł - tłumaczył wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Co do zasady czternasta emerytura ma bowiem stanowić wsparcie dla najuboższych seniorów.

W przypadku świadczeń wyższych zostanie przyjęty mechanizm „złotówka za złotówkę”. Zatem senior, którego emerytura 2021 będzie wynosiła 3000 zł, otrzyma w ramach czternastki 1050 zł. - Około 1,1 mln byłoby objęte mechanizmem złotówka za złotówkę - przyznał polityk.

Jednak przyjęcie tego mechanizmu oznacza, że znajdą się także seniorzy, którzy czternastej emerytury w 2021 r. nie otrzymają wcale. - Około 500-600 tys. osób w tym przypadku nie nabyłoby prawa do dodatkowego świadczenia, to są te osoby, które mają najwyższe emerytury - stwierdził przedstawiciel resortu.

Czternasta emerytura 2021 ma zasilić konta seniorów w listopadzie. W dalszym ciągu nie przyjęto w tej sprawie stosownych przepisów. Szefowa sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Urszula Rusecka tłumaczyła, że opóźnienia w procedowaniu nad projektem ustawy są związane z pandemią. - Dotychczas nie zajęliśmy się tym projektem tylko z powodu pandemii. Zgodnie z poleceniem pani marszałek Elżbiety Witek realizowaliśmy te projekty, które były niezbędne - przyznała posłanka.

We wtorek 19 stycznia komisja poparła projekt ustawy w sprawie czternastej emerytury oraz waloryzacji rent i emerytur. Wszystkie poprawki składane przez opozycję zostały odrzucone. Posłowie proponowali m.in. 1600 zł minimalnej emerytury 2021 i najniższą kwotę waloryzacji rzędu 150 zł.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >