BiznesINFO.pl

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.

Ważny komunikat minister rodziny. Chodzi o wnioski na 500 plus

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany zajdą w 500 plus

  • Do kiedy trzeba złożyć nowy wniosek

  • Ile pieniędzy wypłacono w ramach programu „Rodzina 500 plus”

500 plus do zmiany. Priorytetem wygoda wnioskodawców

500 plus to flagowy punkt polityki społecznej PiS . Dofinansowanie cieszy się ogromną popularnością wśród obywateli. Dlatego też Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej postanowiło ułatwić procedurę wnioskowania o pieniądze.

Szczegóły nowej strategii przedstawiła szefowa resortu Marlena Maląg. Z uwagi na trwającą pandemię wnioski w sprawie 500 plus będzie można składać drogą elektroniczną i to dłużej niż w tradycyjny sposód. W tym celu można użyć portalu Empatia, bankowości elektronicznej lub portalu PUE ZUS. Usługa będzie dostępna od 1 lutego 2021 r.

Portal bankier.pl podaje, że w dalszym ciągu zostanie podtrzymana możliwość przedkładania wniosków w formie tradycyjnej. Jednak minister rodziny zaznaczyła, że dokumenty będzie można przekazywać osobiście lub za pośrednictwem poczty dopiero od 1 kwietnia 2021 r.

Kto powinien przedłożyć dokumenty? Każdy rodzic zainteresowany 500 plus. Wszystkiemu winna jest zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Od tego roku prawo do uzyskania 500 plus będzie wyznaczane na okres od 1 czerwca 2021 r. do 30 maja 2022 r.

Ważne terminy w 500 plus

- Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku - oznajmiła Maląg.

Natomiast przekazanie dokumentów między 1 a 31 maja oznacza, że 500 plus trafi do beneficjentów najpóźniej 31 lipca 2021 r. Każdy, kto zawnioskuje od 1 do 30 czerwca będzie musiał poczekać na wypłatę pieniędzy maksymalnie do 31 sierpnia 2021 r.

500 plus przysługuje na każde dziecko aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. O rządową dopłatę mogą ubiegać się także rodzice dzieci niepełnosprawnych. Od 1 lipca 2019 r. świadczenie przysługuje każdemu rodzicowi bez względu na dochody rejestrowane przez rodzinę.

500 plus sukcesem? Niekoniecznie

Minister rodziny poinformowała, że od inauguracji programu „Rodzina 500 plus” w kwietniu 2016 r. aż do końca 2020 r. do rodzin trafiły łącznie 134,4 mld zł. Rządowa pomoc objęła 6,5 mln dzieci. - To wsparcie na niespotykaną dotychczas skalę - oceniła Maląg.

Czy za 500 plus stoi coś więcej niż tylko propaganda? Rząd przekonywał, że dzięki dopłatom wzrośnie dzietność. Tymczasem w trzecim roku realizowania programu „Rodzina 500 plus” zwyżkowy trend w przyroście urodzeń wyraźnie się załamał.

Rzeczpospolita podaje, że w 2019 r. przyszło na świat o 14,1 tys. dzieci mniej niż w 2018 r. (spadek o 3,5 proc.). Dziennik wyliczył, że koszt, jaki obywatele ponoszą za 500 plus, wynosi 5 tys. zł rocznie w przeliczeniu na jednego Polaka.

Drugim negatywnym skutkiem 500 plus jest spadek aktywności zawodowej wśród Polek. Tylko w ciągu dwóch lat obowiązywania programu liczba pracujących kobiet spadła o 33 proc., a liczba pracujących mężczyzn wzrosła o 85 proc.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]