Ulga na dziecko nie dla wszystkich
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 18 Stycznia 2021

Ulga na dziecko z finansowym limitem. Niektórzy po prostu pieniędzy nie zobaczą

Ulga na dziecko pozwala na podreperowanie domowego budżetu w 2021 r. Jednak nie wszyscy rodzice będą mogli liczyć na wysokie kwoty podatkowego zwolnienia. Limit dochodów uprawniający do ulgi obowiązuje nie tylko małżeństwa, lecz także osoby samotnie wychowujące dzieci.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wynosi ulga na dziecko
  • Jakie są limity dochodów uprawniające do zwolnienia
  • Jak zawnioskować o ulgę

Ulga na dziecko z ograniczeniami. Nie wszyscy otrzymają zwolnienie

Ulga na dziecko to bonifikata, o którą można starać się co roku w trakcie uzupełniania rozliczenia podatkowego. Wysokość zwolnienia jest uzależniona od liczby dzieci w danej rodzinie.

Portal poradnikprzedsiębiorcy.pl donosi, że w 2021 r. maksymalne kwoty odliczenia podatku wynoszą:

  • na pierwsze dziecko - 92,67 zł/miesiąc (1 112,04 zł w skali roku),
  • na drugie dziecko - 92,67 zł/miesiąc (1 112,04 zł w skali roku),
  • na trzecie dziecko - 166,67 zł/miesiąc (2 000,04 zł w skali roku),
  • na czwarte i każde kolejne dziecko - 225,00 zł/miesiąc (2700,00 zł w skali roku).

Jednak nie każda rodzina będzie mogła skorzystać z ulgi na dziecko. Wszystkiemu winna jest konstrukcja zwolnienia, która przewiduje limit dochodów.

Przeliczanie dochodów kluczowe w uldze na dziecko

W przypadku podatnika, który przez cały rok podatkowy pozostawał w związku małżeńskim, uzbierana suma nie może przekroczyć 112 tys. zł. Na tę kwotę składają się przychody obydwu małżonków.

Natomiast limit dochodów rodzica, który przez cały rok podatkowy nie posiadał statusu osoby zamężnej, wynosi 56 tys. zł. Wyjątkiem od tej zasady jest osoba samotnie wychowująca dziecko, której przychód nie może być wyższy niż 112 tys. zł.

Kogo uznaje się za osobę samotnie wychowującą dziecko? Panny, kawalerów, wdowców i rozwodników. Pod tym pojęciem należy rozumieć także osobę, której małżonek przebywa w więzieniu lub został pozbawiony praw rodzicielskich. Samotnie wychowujący dziecko to także rodzic, który otrzymał separację na mocy sądowego wyroku w oparciu o odrębne przepisy.

Jak obliczyć kwotę dochodów, która warunkuje możliwość uzyskania ulgi na dziecko? W tym celu należy zsumować dochody opodatkowane według skali procentowej (17 proc. i 32 proc.) oraz dochody opodatkowane podatkiem liniowym (19 proc.). Do tego należy doliczyć dochody wykazywane na rocznej deklaracji PIT-38. Są to kwoty dotyczące m.in. zbycia udziałów lub akcji w spółkach oraz pochodnych papierów wartościowych.

Procedura wnioskowania o ulgę na dziecko

W celu uzyskania ulgi na dziecko należy dołączyć załącznik PIT/O do rozliczenia rocznego. W dokumencie należy wskazać, liczbę dzieci, ich szczegółowe dane (PESEL, imiona i nazwiska, daty urodzenia) oraz kwotę należnego zwrotu.

Warto także pamiętać, że organy podatkowe mogą zażądać przedstawienia dodatkowej dokumentacji celem ustalenia prawa do ulgi na dziecko. Instytucje mogą domagać się odpisu aktu urodzenia dziecka, zaświadczenia sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego lub rodziny zastępczej oraz dokumentów potwierdzających fakt, że dziecko pełnoletnie uczęszcza do szkoły.

Do kiedy należy przesłać deklarację roczną? Więcej na temat szczegółowej procedury i obowiązujących terminów można przeczytać tutaj.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News