Obostrzenia i zasiłek wydłużone
Pixabay/lukasz_gl
Autor Maria Glinka - 15 Stycznia 2021

Obostrzenia przedłużone, ale świadczenie będzie wypłacane. Zasiłek może należeć się i tobie

Obostrzenia zostały wydłużone do końca stycznia, choć nie wszystkie. W poniedziałek do szkół powrócą uczniowie z klas I-III. Mimo częściowego złagodzenia restrykcji Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zadecydowało o przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców. Skorzystają na tym dwie grupy obywateli.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są najnowsze decyzje rządu w sprawie obostrzeń
  • Komu należy się zasiłek
  • Kto może okazać się największym beneficjentem wsparcia

Obostrzenia wydłużone, a wraz z nim zasiłek opiekuńczy

Obostrzenia w obecnym kształcie pozostaną z nami aż do 31 stycznia. W dalszym ciągu zamknięte będą hotele, restauracje czy wyciągi. Jedynym wyjątkiem są szkoły - już od 18 stycznia do nauczania stacjonarnego powrócą najmłodsi uczniowie z klas I-III, co stanowi ogromne wyzwanie organizacyjne dla placówek edukacyjnych.

Część komentatorów oceniła, że decyzja o częściowym złagodzeniu obostrzeń i zezwoleniu na powrót do szkół może mieć związek z kwestiami ekonomicznymi. Do 17 stycznia rodzice dzieci do lat 8 mogą bowiem pobierać zasiłek opiekuńczy. Wydawało się, że decyzja o uruchomieniu nauczania stacjonarnego sprawi, że dodatkowe pieniądze nie będą już potrzebne. Dlatego właśnie najnowsza decyzja Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej może być zaskoczeniem.

W dzisiejszej rozmowie z PAP szefowa resortu Marlena Maląg oznajmiła, że „dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do 31 stycznia na dotychczasowych zasadach”. To już kolejny raz, kiedy rząd z uwagi na obostrzenia wydłuża czas obowiązywania dodatkowego wsparcia. Choć tym razem przesłanki do tej decyzji wydają się mniej przekonujące, a krąg beneficjentów zasiłku będzie znacznie mniejszy.

Zasiłek opiekuńczy - dla kogo i na jakich zasadach?

Zgodnie z zapisami ustawy dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, w którym zamknięto żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne oddziały. Portal money.pl donosi, że zdecydowane ograniczenie funkcjonowania tych placówek również uprawnia do wypłaty dodatkowych pieniędzy. Co więcej, wsparcie należy się także w sytuacji, gdy z powodu pandemii i obostrzeń opieki nad dzieckiem nie jest w stanie sprawować niania lub opiekun dzienny.

Co do zasady wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego w czasie COVID-19 wynosi tyle samo co miesięczny zasiłek przyznawany na tzw. zasadach ogólnych. Kwota, na którą można liczyć to 80 proc. wynagrodzenia w skali miesiąca. Pieniądze są wypłacane za każdy dzień sprawowania opieki, także w dni ustawowo wolne od pracy.

O dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się rodzicie dzieci do lat 8. Portal bankier.pl przypomina, że finansowe wsparcie od państwa należy się także za opiekę nad dziećmi starszymi ze stosownym orzeczeniem o niepełnosprawności:

  • - dzieci do 16 r.ż., które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • - dzieci do 18 r.ż., które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • - osoby do 24 r.ż., które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia socjalnego.

Zatem to właśnie rodzice dzieci niepełnosprawnych są jednymi z beneficjentów ostatnich rządowych decyzji, będących pokłosiem wydłużenia obostrzeń.

Kto poza nimi ma prawo ubiegać się o dodatkowe pieniądze? Drugą grupą, która może liczyć na wsparcie są rodzice tych dzieci, które z powodu zakażenia koronawirusem nie wrócą do szkół. Wytyczne i obostrzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki są jasne - w szkole mogą przebywać tylko zdrowi uczniowie.

W celu uzyskania zasiłku opiekuńczego trzeba przedstawić kilka dokumentów. ZUS tłumaczy, że rodzic powinien przygotować: wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A, zaświadczenie potwierdzające konieczność opieki nad dzieckiem, dokument płatnika składek oraz dokument tożsamości. Dokumenty można wysłać pocztą lub zostawić je w specjalnej skrzynce ustawionej przed oddziałem ZUS. Z uwagi na pandemię zakład zachęca do przesyłania wniosków poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News