Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emeryci załamują ręce. Zrozpaczeni ujawnili, ile zostaje im na życie
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 02.11.2023 13:46

Emeryci załamują ręce. Zrozpaczeni ujawnili, ile zostaje im na życie

Pieniądze
BiznesINFO

Wyniki badania przeprowadzonego przez “Fakt” wśród seniorów są zatrważające. Wielu emerytów po opłaceniu wszystkich wydatków dysponuje budżetem wynoszącym zaledwie 500 złotych. Bogatszych seniorów jest niewiele więcej.

Zaskakujące badanie Faktu

Badanie dziennika “Fakt” noszące nazwę “Jesień życia w Polsce” zostało przeprowadzone po raz czwarty. Jak podaje serwis money.pl, tym razem wzięło w nim udział 1,2 tys. seniorów żyjących w naszym kraju.

O ile jednak liczba respondentów może cieszyć, tak ich odpowiedzi już wręcz przeciwnie - są zatrważające. Zdecydowana większość polskich emerytów dosłownie ledwo wiąże koniec z końcem pod kątem finansowym.

Seniorom ledwo wystarcza pieniędzy

Z danych przekazywanych przez money.pl wynika, że 68 proc. seniorów po odliczeniu wszystkich koniecznych opłat dysponuje budżetem w wysokości 500 zł. Oznacza to, że za taką kwotę muszą sobie zakupić wyżywienie czy nowe ubrania.

Są jednak osoby będące w znacznie gorszej sytuacji. Według informacji money.pl, co trzeci emeryt nie dysponuje nawet wspomnianą wyżej kwotą - zostaje mu bowiem jedynie 100 zł na miesiąc. Jak określił to “Fakt”, jest to równowartość 6 bułek dziennie.

Bogactwo to mit

Bogaci seniorzy są niezwykłą rzadkością. Money.pl podaje bowiem, że tylko co dziesiąty senior może się pochwalić miesięcznym budżetem powyżej 901 zł - oczywiście, po odliczeniu wszystkich koniecznych opłat. 

Co jednak stoi za takimi odpowiedziami seniorów? “Fakt” wskazuje, że powodem takiej sytuacji emerytów, którzy dostali przecież takie świadczenia jak 13. i 14. emerytura, jest drożyzna, która zneutralizowała wszystkie zyski emerytów, m.in. te pochodzące z ulg podatkowych.