BiznesINFO.pl
pixabay, torstensimon

pixabay, torstensimon

Edeka przekonuje do szczepienia premią. Zapłaci po 50 euro

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Edeka Nord, sieć handlowa z Niemiec, przekonuje swoich pracowników do poddania się szczepieniom. Kartą przetargową ma być bon o wartości 50 euro. Znajdą się chętni?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką akcję wprowadziła Edeka Nord

  • Jakie inne sieci sklepów poszły tym śladem

  • Jakie działania w tym zakresie planowane są w Polsce

Edeka zachęca pracowników

Szczepienia przeciwko COVID-19 zyskują na coraz większej popularności i choć w większości krajów wciąż są dobrowolne, tamtejsze rządy oraz inne podmioty stają na głowie, aby zachęcić ludzi do przyjęcia medykamentu. Wszak szybsze uporanie się z pandemią oznacza powrót do normalności.

Okazuje się, że w Niemczech kampania szczepienna ruszyła także w prywatnych przedsiębiorstwach. Za akcję odpowiada między innymi Edeka Nord - sieć supermarketów z północnej części kraju. Edeka Nord chce zaoferować zaszczepionym pracownikom bon o wartości 50 euro - informuje gazeta.pl.

Cytowana przez portal rzeczniczka Edeka Nord powiedziała, że jest to kolejny krok sieci do walki z pandemią koronawirusa. Na razie o bon może starać się druga grupa osób zakwalifikowanych do szczepień, m.in.: osoby z przewlekłą chorobą płuc, nerek, czy wątroby.

Z danych wynika, że Edeka Nord jest pierwszą siecią handlową w Niemczech, która zaoferowała swoim pracownikom szczepienną premię. Na razie nie jest wiadome, czy podobne kroki na niemieckiej ziemi podejmie Lidl oraz Aldi, które w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły kampanię nagradzania.

Edeka będzie rozdawać bony

Aldi i Lidl w USA również nagradzają pracowników chętnych na szczepienia. Z informacji podanych przez gazeta.pl wynika, że Lidl płaci pracownikom ok. 200 dolarów, czyli 170 euro, natomiast Aldi równowartość dwóch godzin pracy.

W przeliczeniu na polski złoty w przypadku Edeki jest to ok. 227 zł. Z kolei Lidl daje prawie 600 zł swoim pracownikom. Jednakże czy przekupywanie pracowników paciorkami jest skuteczne?

Według badań opublikowanych w lutowym wydaniu magazynu "Journal of Medical Ethics", premie za szczepienie nie zwiększa zaangażowania i chęci do jego wykonania. Z kolei naukowcy z Centrum Badań Społecznych w Berlinie doszli do zgoła innych wniosków.

Tam chęć do zaszczepienia wyraziło 70 proc. badanych. Gdy naukowcy zaoferowali 100 dolarów rekompensaty ilość chętnych wzrosła o 4,5 proc. Z kolei gdy padła ilość 500 dolarów chętnych było prawie 14 proc. więcej.

Na ten moment nie jest wiadome, czy podobny program będzie wdrożony w Polsce. Rząd Zjednoczonej Prawicy wielokrotnie podkreślał możliwość wprowadzenia profitów dla zaszczepionych, jednakże do tego jeszcze daleka droga.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

pieniądzezdrowieNiemcy

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >