Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ruszył już program „Mój elektryk”. Szansa na dopłatę 27 tys. zł
Maria Glinka
Maria Glinka 13.07.2021 02:00

Ruszył już program „Mój elektryk”. Szansa na dopłatę 27 tys. zł

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Mój elektryk to nowy program wsparcia skierowany do kierowców. Po dopłaty mogą zgłaszać się właściciele nowych pojazdów elektrycznych - zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Dofinansowanie sięga nawet 27 tys. zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki jest budżet programu Mój elektryk

  • Jakie dopłaty można otrzymać

  • Od czego zależy ich wysokość

Mój elektryk wystartował. Dopłaty czekają na kierowców, którzy dbają o środowisko

Mój elektryk to program dofinansowań, który ruszył w poniedziałek 12 lipca. Za jego obsługę odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dopłaty są skierowane do osób fizycznych i firm, które zakupią nowe pojazdy z napędem elektrycznym lub wodorowym. Cel? Chęć zadbania o kondycję powietrza. 

Łączna pula programu Mój elektryk wynosi 500 mln zł. NFOŚiGW zamierza przeznaczyć 100 mln z tej kwoty na dopłaty dla osób fizycznych.

Na jakie dofinansowanie mogą liczyć? Portal money.pl podaje, że dopłaty dla właścicieli indywidualnych wynoszą 18 750 zł, pod warunkiem że cena pojazdu nie przekracza kwoty 225 tys. zł.

Wyższe dopłaty otrzymają osoby z Kartą Dużej Rodziny. W ich przypadku Mój elektryk przewiduje aż 27 tys. zł dofinansowania i brak limitu ceny pojazdu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dopłaty dla nabywców indywidualnych będą przydzielane jako refundacja części poniesionych kosztów. W celu otrzymania pieniędzy należy okazać fakturę zakupu i wypełnić formularz online. 

Niezbędne jest również zarejestrowanie pojazdu na terenie Polski. Pojazd musi być ubezpieczony, a jego właściciel zobowiązuje się, że nie sprzeda elektryka przez dwa lata od otrzymania dopłaty.

Mój elektryk również dla firm. Dopłaty pod dwoma warunkami

Mój elektryk zakłada aż 400 mln zł na dopłaty dla przedsiębiorców. NFOŚiGW deklaruje, że nabór wniosków dla firm zostanie uruchomiony jeszcze w lipcu 2021 r.

- To banki za pośrednictwem firm leasingowych będą dystrybuowały te dopłaty, w tym do najmu długookresowego - tłumaczył Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW. Warunki udziału w programie Mój elektryk są identyczne bez względu na formę finansowania pojazdu (leasing, najem, zakup).

Dopłaty dla przedsiębiorców będą zależały od rodzaju pojazdu i ich przebiegów. Wnioskodawca, który nie jest osobą fizyczną, będzie mógł otrzymać nawet 27 tys. zł, pod warunkiem że zadeklaruje średnioroczny przebieg na poziomie co najmniej 15 tys. km. Po dofinansowanie rzędu 4 tys. zł mogą zgłaszać się właściciele pojazdów kategorii L.

Mój elektryk wesprze również posiadaczy pojazdów dostawczych. W ich przypadku dopłaty mogą sięgać nawet 70 tys. zł. Warunkiem otrzymania tak ogromnego wsparcia będzie zadeklarowanie przebiegu powyżej 20 tys. km rocznie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]