Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dziś ostatni dzień na dopełnienie ważnego obowiązku w ZUS. Za niedotrzymanie terminu grożą kary
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 22.05.2023 12:39

Dziś ostatni dzień na dopełnienie ważnego obowiązku w ZUS. Za niedotrzymanie terminu grożą kary

zus-obowiązek-płatnicy
Domena publiczna

22 maja mija termin złożenia rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Dotyczy to przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt wskazuje, że niestety często dochodzi do niezgodności pomiędzy podstawami wyliczenia składek wykazywanymi przez ZUS a wartościami zgłaszanymi przez przedsiębiorców i księgowych. W takiej sytuacji właściciele firm muszą stanąć w kolejce do placówki ZUS-u i złożyć roczne rozliczenie w formie papierowej. Za nieterminowe złożenie grożą kary.

Nowy obowiązek w ZUS

Od tego roku osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w 2022 roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, mają obowiązek rozliczyć w skali roku należne składki na ubezpieczenie zdrowotne. Termin na złożenie rocznego rozliczenia w dokumencie za kwiecień br. mija dziś tj. w poniedziałek 22 maja.

Przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, przekazuje rozliczenie roczne w dokumencie ZUS DRA, a jeśli opłaca składki za inne osoby np. pracowników i zleceniobiorców – w ZUS RCA.

W czym tkwi problem?

Jak informuje nas firma inFakt, Zakład Ubezpieczeń Społecznych stara się zautomatyzować proces rozliczenia rocznej składki zdrowotnej, wykorzystując dane zebrane w ciągu roku na podstawie składanych przez podatników dokumentów. Niestety, często wartości zgłoszone przez przedsiębiorców i księgowych wyglądają inaczej niż podstawy wyliczenia składek wykazywane przez ZUS. Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyna problemu leży w tym, iż ZUS nie uwzględnia wszystkich złożonych w ciągu roku dokumentów, wskutek czego podstawy obliczenia składki zdrowotnej zostają błędnie ustalone. Przedsiębiorcy muszą teraz zdecydować, czy złożyć rozliczenie z błędami i narazić się na karę, czy stanąć w kolejce do ZUS – tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt, w informacji przesłanej do redakcji Biznesinfo.

Konieczna forma papierowa

Piotr Juszczyk wskazuje, że sprawę rozliczenia rocznego składki zdrowotnej dodatkowo komplikuje jeszcze jedna kwestia. Gdy automatycznie wyliczone podstawy składki okazują się błędne, przedsiębiorcy i księgowi dokonują poprawek w celu uwzględnienia właściwych wartości w rozliczeniu. W takiej sytuacji nie jest możliwe przesłanie skorygowanego rozliczenia do ZUS drogą elektroniczną, co rodzi poważny problem, ponieważ za niezłożenie rozliczenia grożą kary. Przedsiębiorcy znaleźli się w sytuacji patowej: ZUS próbował zautomatyzować proces, ale nie udało się to w pełni – wyjaśnia ekspert inFakt. Skutek?

Przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie dopełnili obowiązku, muszą stanąć w kolejce do oddziału ZUS i złożyć rozliczenie roczne w formie papierowej. To natomiast, jak przypomina Piotr Juszczyk, jest nie tylko niewygodne, ale też czasochłonne. Aby uniknąć kary za nieterminowe złożenie rozliczenia rocznego, przedsiębiorcy nie mają jednak innego wyboru – dodaje nasz ekspert.