BiznesINFO.pl
Dodatkowy dzień wolny dla dawców osocza

Pixabay

Dodatkowy dzień wolny dla tysięcy Polaków. Możliwe, że i ty możesz do nich dołączyć

16 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Dzień wolny w pracy dla każdego ozdrowieńca, który odda swoje osocze lub krew. Premier Mateusz Morawiecki wywiązuje się ze swoich obietnic i zapowiadane przez niego korzyści płynące z pomagania innym mogą już wkrótce zostać przegłosowane w Sejmie.

Dodatkowy dzień wolny w pracy

Dodatkowy dzień wolny w pracy może być już niedługo realnym prezentem, jaki dostaniemy od rządzących. Aby móc go odebrać będzie wystarczało, że oddamy krew. Zmiany mogą wejść w życie już niedługo, ponieważ do niższej izby polskiego parlamentu trafiła już kolejna tarcza antykryzysowa. Teraz wystarczy czekać aż zmiany zostaną przegłosowane w Sejmie.

Kampania dotycząca zachęcania ozdrowieńców do przekazywania osocza osobom chorym trwa już od dłuższego czasu. Jeśli sama pomoc innym nie jest w stanie kogoś przekonać, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w ubiegłym tygodniu pakiet dodatków, które miałyby zachęcić ozdrowieńców do dawstwa.

"Rzeczpospolita" przekazała, że posłowie z sejmowej Komisji Finansów zaczęli nanosić poprawki w przepisach tarczy. Razem z autopoprawką projekt liczy aż 170 stron, na których opisano przede wszystkim techniczne zmiany w dotychczasowym prawie. Wśród nich znalazły się także zapisy dotyczące ozdrowieńców, którzy decydują się na dawstwo osocza.

Opłaca się oddawać osocze

Ozdrowieńcy pracujący na etacie, którzy zdecydują się na dawstwo osocza, będą mogli liczyć aż na dwa dni wolnego. Jeden wynika ze standardowego dawstwa - do tej pory zawsze każda osoba pracująca na etacie, która w dniu pracy odwiedziła stację krwiodawstwa, by przekazać krew potrzebującym, mogła odebrać dodatkowy dzień wolny. Teraz ozdrowieńcy, którzy oddadzą osocze, będą mogli odebrać aż dwa dni.

Kolejnym przywilejem, który ma przekonać Polaków do dawstwa, jest zniżka w wysokości 33 proc. na przejazdy koleją w 1 i 2 klasie oraz autobusami w komunikacji zwykłe i przyspieszonej, podaje "Rz". Ze zniżki będzie można skorzystać trzy razy.

Według informacji "Rzeczpospolitej" koszty przyznania dodatkowych dni wolnych mają ponieść pracodawcy, ponieważ w projekcie premiera nie przewidziano rekompensaty dla przedsiębiorców.

Gdzie oddamy osocze?

Osocze, które jest płynnym składnikiem krwi stanowiącym ok. 55 proc. jej objętości, jest bezcennym produktem, który pomaga chorym w walce z koronawirusem, ponieważ ci często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub są one wytwarzane bardzo wolno.

Osocze może oddać każdy ozdrowieniec w wieku 18-65 lat, którego waga przekracza 50 kg, a od czasu jego izolacji minęło przynajmniej 14 dni. Oprócz tego obowiązują wszystkie inne wytyczne dotyczące osób standardowo oddających krew.

Oddanie osocza jest całkowicie bezpieczne. Adresy i numery telefonów do stacji krwiodawstwa w swoim mieście znajdziesz na rządowej stronie pacjent.gov.pl.

Tagi:

Mateusz Morawiecki

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >

Praca

Gdzie zarobić kilkaset złotych na rękę za godzinę pracy. Świetnie płatne, mało znane zawody

Czytaj więcej >