Dodatkowy dzień wolny dla dawców osocza
Pixabay
Autor Wiktoria Pękalak - 16 Grudnia 2020

Dodatkowy dzień wolny dla tysięcy Polaków. Możliwe, że i ty możesz do nich dołączyć

Dzień wolny w pracy dla każdego ozdrowieńca, który odda swoje osocze lub krew. Premier Mateusz Morawiecki wywiązuje się ze swoich obietnic i zapowiadane przez niego korzyści płynące z pomagania innym mogą już wkrótce zostać przegłosowane w Sejmie.

Dodatkowy dzień wolny w pracy

Dodatkowy dzień wolny w pracy może być już niedługo realnym prezentem, jaki dostaniemy od rządzących. Aby móc go odebrać będzie wystarczało, że oddamy krew. Zmiany mogą wejść w życie już niedługo, ponieważ do niższej izby polskiego parlamentu trafiła już kolejna tarcza antykryzysowa. Teraz wystarczy czekać aż zmiany zostaną przegłosowane w Sejmie.

Kampania dotycząca zachęcania ozdrowieńców do przekazywania osocza osobom chorym trwa już od dłuższego czasu. Jeśli sama pomoc innym nie jest w stanie kogoś przekonać, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w ubiegłym tygodniu pakiet dodatków, które miałyby zachęcić ozdrowieńców do dawstwa.

"Rzeczpospolita" przekazała, że posłowie z sejmowej Komisji Finansów zaczęli nanosić poprawki w przepisach tarczy. Razem z autopoprawką projekt liczy aż 170 stron, na których opisano przede wszystkim techniczne zmiany w dotychczasowym prawie. Wśród nich znalazły się także zapisy dotyczące ozdrowieńców, którzy decydują się na dawstwo osocza.

Opłaca się oddawać osocze

Ozdrowieńcy pracujący na etacie, którzy zdecydują się na dawstwo osocza, będą mogli liczyć aż na dwa dni wolnego. Jeden wynika ze standardowego dawstwa - do tej pory zawsze każda osoba pracująca na etacie, która w dniu pracy odwiedziła stację krwiodawstwa, by przekazać krew potrzebującym, mogła odebrać dodatkowy dzień wolny. Teraz ozdrowieńcy, którzy oddadzą osocze, będą mogli odebrać aż dwa dni.

Znamy już plany rządu ws. nowych obostrzeń. Pełne zamknięcie w grzeZnamy już plany rządu ws. nowych obostrzeń. Pełne zamknięcie w grzeCzytaj dalej

Kolejnym przywilejem, który ma przekonać Polaków do dawstwa, jest zniżka w wysokości 33 proc. na przejazdy koleją w 1 i 2 klasie oraz autobusami w komunikacji zwykłe i przyspieszonej, podaje "Rz". Ze zniżki będzie można skorzystać trzy razy.

Według informacji "Rzeczpospolitej" koszty przyznania dodatkowych dni wolnych mają ponieść pracodawcy, ponieważ w projekcie premiera nie przewidziano rekompensaty dla przedsiębiorców.

Gdzie oddamy osocze?

Osocze, które jest płynnym składnikiem krwi stanowiącym ok. 55 proc. jej objętości, jest bezcennym produktem, który pomaga chorym w walce z koronawirusem, ponieważ ci często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub są one wytwarzane bardzo wolno.

Osocze może oddać każdy ozdrowieniec w wieku 18-65 lat, którego waga przekracza 50 kg, a od czasu jego izolacji minęło przynajmniej 14 dni. Oprócz tego obowiązują wszystkie inne wytyczne dotyczące osób standardowo oddających krew.

Oddanie osocza jest całkowicie bezpieczne. Adresy i numery telefonów do stacji krwiodawstwa w swoim mieście znajdziesz na rządowej stronie pacjent.gov.pl.

Artykuły polecane przez redakcję Biznes Info:

  1. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  2. Znamy już plany rządu ws. nowych obostrzeń. Pełne zamknięcie w grze
  3. Już nie tylko 4 tys., a aż 7 tys. zł. Jest projekt zmian w zasiłku dla każdego

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News