Dwie wielkie fabryki w Polsce sprzedane. Amerykanie wyłożyli fortunę. Wiadomo, co z pracownikami

Jedna z największych polskich firm produkujących m.in. okna, drzwi, rolety, bramy, ogrodzenia i pergole podjęła decyzję, która zaskoczyła cały sektor. Dwie nowe fabryki przeszły w ręce Amerykanów. W tle są ogromne pieniądze, zaangażowanie amerykańskiego funduszu oraz konieczność szybkiej spłaty zobowiązań. Jakie konsekwencje może to mieć dla pracowników?
Polskie fabryki zmieniają właściciela. Pokusili się na nie Amerykanie
Eko-Okna S.A. to polskie przedsiębiorstwo zlokalizowane w Kornicach (woj. śląskie), które zajmuje się produkcją okien i drzwi z PVC oraz aluminium. Działająca od 1998 roku firma wyrosła na jednego z największych europejskich producentów w tej branży, zatrudniając około 13 tysięcy osób i sprzedając swoje wyroby do niemal 40 krajów.
Przedsiębiorstwo stawia na nowoczesne technologie, oferując energooszczędne okna i drzwi o wysokim poziomie izolacyjności termicznej, co jest zgodne z unijnym planem osiągnięcia neutralności klimatycznej budynków do 2050 roku.
Z najnowszych ustaleń serwisu forumbranzowe.com wynika, że firma Eko-Okna S.A., zdecydowała się na sprzedaż dwóch nowych zakładów produkcyjnych — w Kędzierzynie-Koźlu oraz Wodzisławiu Śląskim. Transakcja została zawarta w formule leasingu zwrotnego, co oznacza, że choć formalnie właścicielem zakładów stał się zewnętrzny podmiot, producent nadal będzie z nich korzystać. Tropy prowadzą do Stanów Zjednoczonych.
Philip Morris Polska z tytułem Najlepszy Pracodawca 2025. "Świadectwo, że Polska jest hubem talentów" Prezes Play ujawnia masowe ataki na sieć. "Mamy tajne centrum bezpieczeństwa"Długi do spłaty, a kredyt był gigantyczny
Sprzedaż majątku ma konkretny cel — spłatę zadłużenia. Założyciel Eko-Okien, Mateusz Kłosek, poinformował, że środki z transakcji zostaną przeznaczone na pokrycie 60 proc. kredytu zaciągniętego w 2023 roku. Wówczas firma podpisała umowę z konsorcjum banków na sfinansowanie rozbudowy produkcji oraz budowy nowych fabryk.
Zadłużenie przedsiębiorstwa wynosiło 1,7 miliarda złotych, natomiast wartość operacji opiewa na imponującą kwotę około 1 miliarda złotych. Po dokonanej transakcji dziura budżetowa zmniejszy się do około 700 milionów zł.
Jak ustalił portal forumbranzowe.com, nowe fabryki trafiły w ręce amerykańskiego funduszu kapitałowego. Jednocześnie firma nie wyklucza, że w przyszłości obiekty mogą wrócić do jej majątku. Kredytu udzieliło początkowo pięć banków, a obecnie może być ich już siedem. PKO Bank Polski deklarował udział w kwocie około 418 mln zł.

Pracownicy zostają. Przynajmniej na razie
Choć wiadomość o sprzedaży fabryk mogłaby sugerować cięcia kadrowe, na ten moment firma nie informuje o żadnych planowanych zwolnieniach. Zakłady mają działać bez zmian, a Eko-Okna będą korzystać z nich w ramach długoterminowego najmu.
Wyniki finansowe spółki z Kornic za 2023 rok pokazują stabilny wzrost. Przychody netto osiągnęły poziom niemal 5 miliardów złotych, co oznacza wzrost o 7,5 proc. rok do roku. Jednocześnie rosły też koszty działalności operacyjnej - o ponad 10 proc. Wskaźniki rentowności nieco spadły, ale wartość majątku spółki wzrosła aż o 57,7 proc. Wygląda więc na to, że osoby zatrudnione w Eko-Okna S.A. nie mają się raczej czego obawiać.





































