Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Duże zmiany w e-receptach. Lekarze nie będą mogli przepisać wszystkich leków
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 11.04.2023 11:19

Duże zmiany w e-receptach. Lekarze nie będą mogli przepisać wszystkich leków

apteka
East News

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami dotyczącymi wystawiania e-recept. W szczególności chodzi o możliwość przepisywania leków, które mogą powodować uzależnienia. 

Planowane ograniczenie w wystawianiu e-recept

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozporządzeniem, które ograniczy masowe wystawianie recept przez internet, informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Planowane zmiany mają objąć zwłaszcza wypisywanie e-recept na leki, które mogą powodować uzależnienia, np. zawierające opioidy. Rozwiązania miałby wyeliminować automatyczne wystawianie setek recept dziennie przez jednego lekarza.

 Możliwe, że zostanie także określony czas, który trzeba będzie poświęcić pacjentowi. 

E-recepta w kilka minut

Mikołaj Zając, prezes Conperio, zajmującej się problemem absencji chorobowej pracowników zwraca uwagę, że przybyło platform na których można w kilka minut otrzymać L4 czy recept.

- To niestety jeden z efektów ubocznych pandemii i popularnych teleporad. Odpowiedzialna opieka medyczna polega na badaniu pacjenta. Portale, które określają się nowoczesnymi podmiotami medycznymi w rzeczywistości po prostu handlują „L4”. To ogromne pole do nadużyć. Z przykrością stwierdzamy, że w procederze bardzo często udział biorą sami  lekarze – mówi Mikołaj Zając w przesłanej do redakcji informacji prasowej. 

E-recepty

Usługi medyczne w formie elektronicznej zyskały popularność w czasie pandemii koronawirusa i zadomowiły się na dobre. Dla wielu osób możliwość skorzystania z takiej formy wiąże się z wygodą. 

Niepokoją jednak liczne nadużycia w tym temacie - choćby takie jak platformy, gdzie bez konsultacji z lekarzem można zamówić receptę na konkretny lek czy zwolnienie lekarskie.

Tagi: leki NFZ