Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Duże zmiany od 2024 roku. Część Polaków straci ważne świadczenie. Wiadomo już, co w zamian
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 06.11.2023 09:06

Duże zmiany od 2024 roku. Część Polaków straci ważne świadczenie. Wiadomo już, co w zamian

Pieniądze z ZUS
BiznesINFO

Przyszły rok nie zapowiada się szczęśliwie dla niektórych świadczeniobiorców. Znika bowiem jedna z form wsparcia finansowego, z której korzystało wiele osób. Zmiany, które zostaną wtedy wprowadzone, obejmą również zdecydowanie większe grono beneficjentów.

Świadczenie pielęgnacyjne. Duże zmiany od 2024

Osoby, które decydują się na pozostanie w domu i pomoc bliskim, mogą liczyć na spory wachlarz wsparcia przygotowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko zależy jednak od sytuacji i spełnienia warunków.

Jedną z takich form wsparcia jest świadczenie pielęgnacyjne. Jak jednak podaje serwis biznes.interia.pl, osoby korzystające z niego muszą przygotować się na zmiany, które zostaną wprowadzone w przyszłym roku - mowa wręcz o jego zniknięciu.

Świadczenie pielęgnacyjne. Kto dziś może korzystać z tego rozwiązania

Obecnie pieniądze ze świadczenia pielęgnacyjnego może otrzymać konkretna grupa osób. Według informacji portalu biznes.interia.pl, środki mogą być wypłacone rodzicom (także zastępczym), opiekunom faktycznym lub osobom z obowiązkiem alimentacyjnym spełniającym warunki.

Główną przesłanką do otrzymania pieniędzy jest jednak status osoby niepełnosprawnej wymagającej opieki. Serwis biznes.interia.pl donosi, że wymagane jest powstanie niepełnosprawności przed 18. urodzinami bądź status ucznia lub studenta do 25. urodzin. Po spełnieniu wszystkich warunków można otrzymać 2458 zł.

Uzyskanie świadczenia możliwe jest tylko na wniosek. Jak wynika z informacji portalu biznes.interia.pl, trzeba go złożyć w urzędzie gminy lub urzędzie miasta, załączając dokument potwierdzający wiek dziecka wraz z orzeczeniem jego niepełnosprawności oraz ewentualną decyzję zasiłkową dla opiekuna. Konieczne będzie również dołączenie świadectwa pracy jako dowodu rezygnacji z zatrudnienia w celu opieki.

Zmiany od 2024. Koniec świadczenia pielęgnacyjnego. Zamiast tego wchodzi świadczenie wspierające

Reforma świadczenia pielęgnacyjnego likwiduje możliwość korzystania z niego dla wielu osób. Z doniesień serwisu biznes.interia.pl wynika, że od przyszłego roku będą je mogli otrzymać wyłącznie opiekunowie osób niepełnosprawnych do czasu 18. urodzin tychże. Od tego momentu osobie niepełnosprawnej zostanie udostępnione świadczenie wspierające.

Znikną również obwarowania dotyczące przyznania świadczenia. Portal biznes.interia.pl podaje, że opiekun będzie mógł podjąć pracę bez ograniczeń - podobnie będzie wyglądać sytuacja z rentą bądź emeryturą. Wnioski będą również akceptowane w przypadku rodzinnych domów dziecka czy placówek pieczy zastępczej.