Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Duda w niezłych tarapatach. Naciskają na niego dwie instytucje
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 24.06.2021 02:00

Duda w niezłych tarapatach. Naciskają na niego dwie instytucje

EN 01481621 0034
Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda może mieć w najbliższym czasie twardy orzech do zgryzienia. Chodzi o odmienny pogląd dwóch instytucji. NBP stoi na stanowisku, aby nie deprecjonować gotówki w rozliczeniach, Związek Banków Polskich zachęca jednak do promocji płatności bezgotówkowych. Obie instytucje naciskają na głowę państwa.

ZBP jest zaniepokojony faktem promowania transakcji gotówkowych. Bankowcy stoją na stanowisku, że pandemia koronawirusa pokazała jak ważne są transakcje bezgotówkowe i wysiłek legislacyjny powinien być skierowany w jeszcze większą promocję takiego rodzaju płatności.

Płatności bezgotówkowe ważne dla banków

ZBP postanowiło więc zaopiniować ustawę złożoną przez prezydenta. Przypomnijmy, że ustawa dotycząca obowiązkowej akceptacji płatności gotówkowych przy wszystkich transakcjach finansowych została złożona do Sejmu przez prezydenta na wniosek prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Adam Glapiński od dawna stoi bowiem na stanowisku, że płatności gotówkowe nie mogą być dyskryminowane. Zupełnie inaczej do sprawy podchodzi ZBP, który uważa, że ustawa w takiej formie w jakiej ostatecznie wylądowała w Sejmie jest właśnie dyskryminacją płatności bezgotówkowych.

W opinii, którą przytacza money.pl możemy przeczytać, że zawarte w niej przepisy mogą zatrzymać proces przenoszenia się na płatności bezgotówkowe, a co za tym idzie, zatrzymać ich rozwój.

Prezydent Andrzej Duda jeszcze nie odniósł się do opinii Związku Banków Polskich.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].