Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dostałeś takiego SMS-a? Lepiej natychmiast go usuń
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 08.03.2024 13:20

Dostałeś takiego SMS-a? Lepiej natychmiast go usuń

Bank Pekao
Fot. Pixabay/Firmbee

Bank Pekao ostrzega: Uważajcie! Oszuści rozsyłają SMS-y do klientów, podając się nie tylko za pracowników banku, ale również Biuro Inspekcji Kredytowej (BIK). Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Kolejne próby wyłudzenia

Mimo ciągłych ostrzeżeń padających ze wszystkich stron — policji, banków i mediów — oszuści wciąż wynajdują nowe sposoby na wyłudzenie danych i kradzież środków. Ostatnio alarmowaliśmy w sprawie oszustw ”na opłatę za parking”. Teraz jednak Bank Pekao ostrzega swoich klientów przed popularniejszym, choć być może jeszcze bardziej niebezpiecznym działaniem oszustów.

Uważajcie na fałszywe SMS-y o podejrzanej aktywności na koncie! Oszuści, wzbudzając niepokój, próbują zdobyć dane logowania do bankowości internetowej. Jak chronić się przed przestępcami? Poznajcie proste zasady bezpiecznego bankowania i bądźcie #CYBERczujni, napisał bank Pekao na oficjalnym profilu na platformie X.
 

Wielka wygrana w zdrapce. Wydał 5 złotych i zgarnął fortunę

Uważajcie na takie SMS-y

Jak działają oszuści? Pracownicy banku Pekao podkreślają, że w pierwszej kolejności wiadomości mają zastraszyć klientów. SMS-y dotyczą złożonych wniosków kredytowych — ten ma być już poddawany analizie przez pracowników banku. W razie pytań możemy skontaktować się z bankiem pod wskazanym numerem i porozmawiać ”z bankierem”. Oszuści mogą również sami skontaktować się telefonicznie przy pomocy spreparowanego numeru infolinii bankowej.

Następnie zostaniemy poproszeni o zainstalowanie oprogramowania do zdalnej kontroli urządzenia (np. Quick Support, AnyDesk albo TeamViewer). Jeśli sam SMS jeszcze nas nie zaalarmował, w tym momencie powinna nam się zapalić czerwona lampka. Po instalacji programu oszust będzie mógł bez problemu skorzystać z naszej aplikacji mobilnej banku i ściągnąć środki z konta.
 

Nie rób tego pod żadnym pozorem!

Sama ostrożność to jedno, jednak jak wspomnieliśmy wcześniej, sposobów na oszustwo wciąż przybywa. Niezależnie od tego, w jakim jesteśmy banku i jaką drogą otrzymaliśmy wiadomość, powinniśmy pamiętać, by przede wszystkim nigdy nie klikać w linki z nieznanego źródła, nie pobierać aplikacji i programów, a także nie podawać poufnych danych takich jak numer karty, hasło do bankowości internetowej czy PESEL. Pracownicy banku nas o nie nie zapytają, a BIK nie skontaktuje się z nami przy użyciu wiadomości SMS.

źródło: radio zet