Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne wieści dla wszystkich seniorów. ZUS zmienia wysokość wypłat
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 06.03.2024 15:21

Ważne wieści dla wszystkich seniorów. ZUS zmienia wysokość wypłat

Koperta z logo ZUS-u, legitymacja emeryta-rencisty, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Polscy seniorzy w zdecydowanej większości otrzymują niewysokie świadczenia emerytalno-rentowe. W związku z tym każdy dodatek i podwyżka są dla nich niezwykle ważne. Kilka dni temu odbyła się waloryzacja, dzięki której comiesięczne wypłaty będą wyższe. 

Na czym dokładnie polega waloryzacja?

Wielu seniorów w Polsce otrzymuje niewysokie świadczenia emerytalne. Problem groszowych emerytur stale się powiększa i coraz więcej osób pobiera emerytury niższe niż minimalne świadczenie. Właśnie dlatego seniorzy z niecierpliwością czekają na waloryzację, która obywa się co roku w marcu. Z całą pewnością emeryci mają wiele pytań związanych ze sposobem przeliczania świadczeń. Jak informuje “Fakt”, wszyscy beneficjenci będą mieli okazję rozwiać swoje wątpliwości podczas dyżuru Krzysztofa Cieszyńskiego, rzecznika ZUS na Pomorzu. Ekspert będzie do dyspozycji 8 marca, w godz. 10-12.

Zmiany w abonamencie RTV. Jest nowa lista zwolnionych z opłaty

Tak zmieniły się minimalne wysokości świadczeń

Jeśli chodzi o tegoroczną waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych, to wzrosną one o 12,12 proc. W związku z tym, od 1 marca minimalna emerytura, renta rodzinna, renta socjalna, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosną z 1588,44 złotych brutto do 1780 złotych brutto. 

Waloryzacja dotyczy rent i emerytur, które zostały przyznane do ostatniego dnia lutego tego roku. W tym roku emerytury i renty zostaną podniesione procentowo, a ostateczna wysokość wskaźnika to 112,12 proc. - przekazał Krzysztof Cieszyński, cytowany przez “Fakt”.

Nie tylko waloryzacja rent i emerytur. Jeszcze więcej zmian dla seniorów

Jak się okazuje, wraz z dniem 1 marca zmieniły się nie tylko emerytury i renty, ale także i limity dorabiania do emerytury. Należy pamiętać, że obowiązują one tylko i wyłącznie w przypadku tych seniorów, którzy nie osiągnęli powszechnego wielu emerytalnego. Warto przypomnieć, że w naszym kraju wynosi on 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Jeśli zarobki beneficjentów przekroczą 5278,30 zł, to ich świadczenie zostanie zmniejszone. W przypadku, gdy kwota ta będzie wyższa niż 9802,50 zł, to wypłata emerytury zostanie zawieszona.

Zobacz także: ZUS wypłaca ponad 300 zł. Część osób nawet nie musi składać wniosku