BiznesINFO.pl > Energetyka > Dodatek węglowy. Czy wsparcie będzie miało miejsce również w 2023 roku
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 22.05.2023 20:50

Dodatek węglowy. Czy wsparcie będzie miało miejsce również w 2023 roku

węgiel piec
Domena publiczna

Wprowadzony w zeszłym roku dodatek węglowy obowiązywał na poprzedni sezon grzewczy. I chociaż do następnego sezonu pozostało jeszcze kilka miesięcy, już pojawiają się pytania o to, czy świadczenie powróci w tym roku.

Status dodatku węglowego

Odpowiedzią na zeszłoroczny kryzys energetyczny było wprowadzenie przez rząd dodatku węglowego. Obowiązywał on tylko w sezonie grzewczym 2022/23.

Jak przypomina portal Murator.pl, ze świadczenia mogły skorzystać gospodarstwa domowe ogrzewane węglem. Dodatek był zwolniony z podatku dochodowego.

Były warunki

Zeszłoroczny dodatek węglowy mogły otrzymać te gospodarstwa domowe, które spełniały określone warunki. Jak przypomina portal Murator.pl, główne źródło ogrzewania w domu musiało być na paliwo stałe zasilane węglem kamiennym oraz być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wnioski o otrzymanie dodatku w wysokości 3000 zł można było składać do końca listopada zeszłego roku. Ostatnie wypłaty miały miejsce zatem w styczniu br.

Czy będzie powtórka?

Po przeczytaniu powyższego pojawia się pytanie - czy rząd zdecydował się już na powtórzenie programu? Odpowiedź na tak sformułowane pytanie brzmi nie. Czy się zdecyduje - tu już nie wiadomo, chociaż nie można zapominać o trwającym programie zakupu węgla od gmin po cenie max 2000 zł/t.

Jak wynika z doniesień portalu Murator.pl, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapewniała, że w najbliższym sezonie grzewczym węgla nie zabraknie. Jednakże sytuacja ma być na bieżąco analizowana - i to na tej podstawie rząd podejmie decyzję nt. ewentualnego wprowadzenia dodatku.

Tagi: węgiel