Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dobre wiadomości o żywności. Będzie znacznie taniej, koniec horroru cenowego
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 26.02.2023 10:08

Dobre wiadomości o żywności. Będzie znacznie taniej, koniec horroru cenowego

Kobieta przy półce w sklepie
East News

Jak wynika z najnowszych szacunków ekonomistów, w tym roku ceny żywności nie mają rosnąć tak bardzo jak w zeszłym roku. Co więcej, ceny niektórych produktów będą nawet spadały.

Ceny niedługo przestaną rosnąć

Jak zauważają ekonomiści cytowani przez portal Interia.pl, to, ile kosztują produkty żywnościowe, nie zależy wyłącznie od kosztów uprawy i hodowli. Wpływ mają również magazynowanie, praca i transport.

Są zatem i dobre wiadomości w kontekście żywności. Jak powiedziała Interii Urszula Kryńska z Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO BP, według ich scenariusza inflacyjnego ceny żywności nie będą rosły aż tak drastycznie.

Możliwe nawet spadki

Niewykluczone jest również, że na etykietach zobaczymy również niższe ceny. Tak ma być np. w przypadku nabiału, czyli mleka i masła. Nie powinno być to jednak zaskoczeniem.

Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanych w środę, ceny w skupach poszły w dół. Taniej kupowano m.in. pszenicę, żywiec, mleko i drób.

Efekty z rynków dopiero za kilka miesięcy

Od kilku miesięcy podobna sytuacja jest na rynkach światowych. Jak informuje Interia, w czerwcu 2022 indeks FAO wynosił 155 pkt., tymczasem obecnie jest on o 24 pkt niższy.

Z wypowiedzi kierownika zespołu makroekonomii PIE Jakuba Rybackiego dla Interii wynika, że efekty tych zmian zobaczymy dopiero za kilka miesięcy. Spadki na rynkach są odczuwalne w Polsce nawet po dwóch kwartałach.