Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Czy warto iść na studia? Gdzie warto iść na studia?
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:16

Czy warto iść na studia? Gdzie warto iść na studia?

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Czy warto iść na studia? Argumentów za i przeciw jest tyle, co osób, którym udało się osiągnąć sukces. Czasy, w których posiadane przez wąskie grono Polaków wyższe wykształcenie przekładało się wymiernie na sukces i zarobki, minęły bezpowrotnie. Nie zniechęca to jednak tysięcy młodych ludzi, którzy ponad rozwój zawodowy stawiają ten naukowy.

Dlaczego warto iść na studia? Jakie studia wybrać 2019?

Dlaczego warto iść na studia? Zdaniem tych osób, które osiągnęły sukces dzięki wykształceniu, otwierają one drzwi do wysoko płatnych zawodów. Rzeczywiście, po ukończeniu niektórych kierunków, trudno nie dostać pracy.

Pewna płaca nie zawsze jednak jest wysoka. Jako przykład posłużyć tutaj mogą wszelkie kierunki, które uprawniają do pracy nauczyciela. Na wysokość pensji, jaką otrzymamy wykonując zawód, do którego się kształciliśmy, rzutuje wiele czynników. Wśród nich wymienić można sektor gospodarki, czy zamieszkiwany przez nas region. Na inną sumę liczyć może pedagog pracujący w państwowej placówce, a na inną, w prywatnej. Nie mówiąc już o różnicy w zarobkach między mieszkańcami małych miejscowości a Warszawiakami.

Jaka praca po studiach ekonomicznych? Jaka praca po studiach informatycznych?

Jedną z najczęściej wybieranych dziedzin, w której ludzie decydują się kształcić, jest szeroko pojęta ekonomia i finanse. Trudno się dziwić. Niektórzy odnajdują prawdziwą pasję w nauce o doktrynach gospodarczych państw, inni - kalkulują zyski z ukończenia takich kierunków jak analityka czy rachunkowość. Jaka praca po studiach ekonomicznych może nas usatysfakcjonować?

Sukces po ukończeniu tego typu kierunków determinowany jest w dużej mierze przez podejmowane przez nas decyzje zawodowe oraz dostęp do firm, oferujących poszczególne stanowiska. Absolwenci kierunków ekonomicznych zarabiają, jako accounci, pracownicy działów HR, agenci ubezpieczeniowi, ale również analitycy czy doradcy. Choć nadal w społeczeństwie pokutuje stereotyp uczelni ekonomicznych, masowo produkujących bezrobotnych magistrów, wielu ekonomistów odnajduje się i awansuje w wielkich korporacjach.

Jednym z kierunków, który cieszy się największym obłożeniem, jest informatyka. Nie od dziś wiadomo, że na rynku IT mamy do czynienia z deficytem pracowników. Wynika to w dużej mierze z prędkości, z jaką branża ta się rozwija.

Zazwyczaj mówi się, że droga awansu w IT jest liniowa. Od junior developera do team leadera a następnie dyrektora lub managera. Awanse z założenia mają iść w parze z podwyżkami. A jaka praca po studiach informatycznych jest w rzeczywistości?

Niektóre krążące o branży IT plotki są prawdziwe. Zazwyczaj programiści mogą liczyć na wysokie zarobki. Ich praca nie jest jednak zawsze, jak mogłoby się wydawać niektórym, prosta i przyjemna.

Rozważając tę ścieżkę kariery, powinniśmy zapoznać się z jeszcze jedną, powtarzającą się wśród programistów opinią. Wykształcenie nie zawsze jest potrzebne do wykonywania tego zawodu. Dyplom może być przydatny, jeżeli wybrany przez nas pracodawca go wymaga.

Kierunkami, po których bez wątpienia znajdziemy pracę są również prawo, medycyna i wszelkie studia, pozwalające zdobyć tytuł inżyniera. Zarobki, na które możemy liczyć po ich ukończeniu wahać się będą w zależności od specjalizacji. Dlatego też warto sprawdzić, co dokładnie oferuje wybrana przez nas uczelnia.

Gdzie warto iść na studia? Czy warto iść na studia zaoczne? Czy warto iść na studia podyplomowe?

Choć studia dzienne cieszą się zazwyczaj lepszą opinią, niż te zaoczne, wybierając tryb nauki powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie własnymi oczekiwaniami. W dłuższej perspektywie poświęcanie kilku lat na studia, które połączyć można z pracą w zawodzie, może okazać się rozsądniejsze niż nauka od poniedziałku do piątku. Szczególnie, kiedy interesują nas takie kierunki jak informatyka czy finanse.

Oczywiście studia zaoczne w mniejszym stopniu niż dzienne pozwalają poczuć “klimat” danej uczelni. Nie zawsze jednak zaangażowanie w jej funkcjonowanie przekłada się na przyszłe zarobki. Oczywiście studia dzienne da się połączyć z pracą. Często jest to jednak wyczerpujące i nie pozwala na optymalny wysiłek. Studia zaoczne z kolei, mimo iż płatne, premiują najlepszych studentów stypendiami.

Z tego powodu na studiowanie w trybie zaocznym często decydują się osoby obecne od jakiegoś czasu na rynku pracy. Debiut lub powrót na uczelnie traktują, jako formę rozwoju i zdobywania dodatkowej wiedzy. Kolejną korzyścią, jaka wynika ze studiowania w trybie zaocznym, jest ilość miejsc na danym wydziale. Często na tę formę nauki decydują się ci, którym nie udało się dostać na studia dzienne.

Osoby żądne dodatkowej wiedzy teoretycznej o swoim zawodzie, często zadają również pytanie, czy warto iść na studia podyplomowe? To świetne rozwiązanie dla osób, pragnących poszerzać swoje horyzonty w zgodzie z grafikiem pracy.

Studia podyplomowe owocują otrzymaniem świadectwa, nie dyplomu. Trwają krócej a ich program nauczania jest skoncentrowany na danej, specyficznej dziedzinie. Przykładowo, na jednej z warszawskich uczelni, zapisać się możemy na studia podyplomowe coachingu czy zarządzania na rynku dóbr i marek luksusowych.

Każdy program studiów podyplomowych posiada własną specyfikę. Niektóre z nich dofinansowywane są z funduszy Unii Europejskiej. Uczelnie rywalizują o studentów również innymi formami udogodnień. Wśród nich wymienić można chociażby możliwość zakwaterowania w akademikach dla przyjezdnych.

Rozważając pójście na studia, lub powrót na uczelnie, w pierwszej kolejności brać pod uwagę należy własne plany zawodowe. Kierunek, na jaki się zdecydujemy, może nie dawać nam konkretnych umiejętności, ale wiedzę możliwą do wdrożenia w wykonywanej przez nas pracy. Z tego założenia wyjść mogą chociażby dziennikarze, specjalizujący się w publicystyce, wybierający polonistykę czy stosunki międzynarodowe jako kierunek studiów.