Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Czy kasa fiskalna musi być środkiem trwałym? Wyjaśniamy
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 18.06.2019 02:00

Czy kasa fiskalna musi być środkiem trwałym? Wyjaśniamy

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Kasa fiskalna jako urządzenie służące do ewindencjonowania obrotów ze sprzedaży. Kasę fiskalną możemy przygrupować do KŚT 669, co oznacza, że możemy zaliczyć ją w poczet środków trwałych. Tutaj musi ona jednak spełniać kilka warunków, choćby takie jak to, że musi być ona własnością podatnika, musi być zdolna do użytku w dniu wpisu do środków trwałych, powinna nam służyć co najmniej rok i musi być używana konkretnie do ewidencjonowania obrotu właśnie tej firmy, w której poczet została wpisana. Warunki te zostały zawarte w art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kiedy kasa fiskalna nie jest środkiem trwałym 

W przypwadku, gdy któryś z wyżej wyminionych warunków nie jest spełniony, to kasa fiskalna nie zostanie naszym środkiem trwałym, a jeśli jednak zostanie, to będzie to błąd księgowania, który może nam grozić poniesieniem konsekwencji skarbowych. 

Ważnym elementem w tym przypadku jest także cena. Jeśli zakup kasy fiskalnej kosztował nas mniej (lub równo) 3,5 tys. zł, to nie musimy kategoryzować jej jako środka trwałego. Wtedy to wystarczy jedynie, że ujmiemy zakup kasy fiskalnej w kosztach uzyskania przychodu w tym miesiącu, gdy postanowiliśmy ją oddać do użytku. Na takie działanie pozwala nam z kolei art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.