BiznesINFO.pl > Finanse > Czternasta emerytura ma przejść rewolucyjne zmiany. Emeryci stanowczo się ucieszą
Joanna Buczyńska
Joanna Buczyńska 25.04.2022 10:37

Czternasta emerytura ma przejść rewolucyjne zmiany. Emeryci stanowczo się ucieszą

Czternasta emerytura w 2022 r.
EAST NEWS

Rząd w 2022 roku chce podwyższyć i zwolnić z podatku czternaste emerytury. W 2021 roku maksymalna dodatkowa emerytura wynosiła 1338,44 zł brutto. Wypłaty mają być wypłacone jesienią, obliczone na tych samych zasadach, ale z podniesionych progiem dochodowym.

Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie, które rząd pierwszy raz wprowadził w 2021 r. Pierwotnie miało być wypłacone jednorazowo. Rząd jednak zmienił zdanie i ogłosił, że “portfele seniorów w 2022 roku również będą większe o tę jedną dodatkową wypłatę”.

Zasady przyznawania 14 emerytury 

Czternastą emeryturę ZUS przyznaje się z urzędu, czyli nie trzeba wypełniać żadnych formalności. Ostatnio 14-tka trafiła do rąk seniorów wraz z listopadową emeryturą. 

Resort Rodziny i Polityki Społecznej zapewnił o niezmienności zasad wypłacania czternastej emerytury. W 2021 roku maksymalna czternastka wynosiła tyle co wypłacana minimalna emerytura, czyli 1338,44 zł brutto. Jednak nie wszyscy emeryci otrzymali taką kwotę. Wypłata zależna była od sytuacji dochodowej seniora. 

Przypomnijmy, że w 2021 roku próg dochodowy czyli to jak wysoką emeryt i rencista otrzymywał emeryturę był wyznacznikiem wysokości przyznanej czternastki. A więc:

  •  emeryci/renciści mający do 2900 zł brutto otrzymywali pełną czternastkę w kwocie 1338,44 zł brutto

  •  emeryci/renciści mający powyżej 2900 zł brutto otrzymywali pomniejszoną czternastkę zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Im wyższa emerytura tym mniejsza czternastka.

W 2022 roku próg dochodowy ma być podniesiony. Rozważane jest również zwolnienie z podatku dochodowego. Według ustaleń gazety “Fakt” rząd chce by:

  • emeryci/renciści mający do 4338,44 brutto otrzymywali pełną czternastkę 

  • emeryci/renciści zostali zwolnieni z podatku dochodowego

  • wpływ inflacji odbił się również na przyznawanych świadczeniach 

Z ustaleń gazety “Fakt” wynika, że Rząd ma w planach podniesienie progu dochodowego do kwoty 3000 zł, czyli prawo do 14 będą mieć osoby, których emerytura lub renta nie przekroczy 4338,44 zł brutto. 

Czternasta emerytura jest wypłacana na podstawie ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. 

Komentarze ekspertów nie pozostawiają złudzeń 

Po tym jak Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne wsparcie emerytów, otrzymał pytania wpływ inflacji na świadczenia. Według dr Antoniego Kolka “ w tym roku należałoby zwaloryzować  kryterium dochodowe, gdyż bez tego mniej świadczeniobiorców zakwalifikuje się na świadczenie”. 

Z kolei komentarz prawnika Oskara Sobolewskiego na temat powyższego świadczenia jest następujący: “ Politycy, którzy podejmują decyzje o wypłacie czternastki nie robią tego w odpowiedzialny sposób, gdyż to nie oni z własnego rachunku zapłacą za kolejną n-tą emeryturę”

“Koszt wypłacony emerytur to 10,8 mld zł w 2021 roku. Dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 8 mln złotych w pełnej wysokości” podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Polecane