BiznesINFO.pl
Wiek emerytalny zostanie podwyższony?

Pixinio/Bicanski

Czeka nas wydłużenie wieku emerytalnego? Przez jeden z najgorszych wyników Europy

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Wiek emerytalny dla kobiet - 60 lat, dla mężczyzn - 65. Tyle teoria, bowiem okazuje się, że w rzeczywistości panowie kończą aktywność zawodową znacznie wcześniej i plasujemy się pod tym względem w europejskim ogonie. Rząd na razie tylko zachęca do dłuższej pracy, ale nie można wykluczyć, że zmuszony będzie do podjęcia niepopularnych kroków w tym zakresie. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakim wieku mężczyźni w Polsce naprawdę przechodzą na emeryturę

  • Z czego wynika rzeczywisty niższy wiek emerytalny Polaków

  • Czy rząd rozważa podwyższenie wieku emerytalnego

Wiek emerytalny w teorii i praktyce

60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn - taki wiek emerytalny obowiązuje w Polsce od blisko pięciu lat, kiedy to rząd PiS zdecydował o przywróceniu dawnego wieku emerytalnego (w 2012 roku rząd Donalda Tuska. 

Okazuje się, że rzeczywisty wiek przechodzenia na emeryturę w przypadku mężczyzn jest nieco niższy. Z danych Europejskiej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), które przywołuje Business Insider Polska wynika, że wiek w którym Polacy naprawdę przechodzą na emeryturę wynosił w 2018 roku - 62,8 lat, czyli dwa lata wcześniej niż zakładają regulacje ustawowe (w przypadku Polek jest to 60,6 lat). Jak jest obecnie? Portal podaje, że dane Eurostatu o długości życia w pracy w połączeniu z danymi OECD wskazują, że w 2020 roku rzeczywisty wiek przechodzenia na emeryturę mężczyzn w Polsce to 63,3 lat (w przypadku kobiet wynosi on 60,6 lat, czyli tyle samo co dwa lata temu). 

Dlaczego tzw. efektywny wiek przechodzenia na emeryturę przez mężczyzn jest niższy od oficjalnego? Business Insider Polska zwraca uwagę, że to efekt przywilejów emerytalnych, a konkretnie możliwościa przejścia na wcześniejszą emeryturę  m.in. przez pracowników służb mundurowych, czy systemu sprawiedliwości. 

Portal przywołuje dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS)  za 2019 roku z których wynika, że z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej emerytury pobierało prawie 30 tys. byłych wojskowych, zaś z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 43 tys. byłych policjantów. Znacznie mniej bo 7 tys. mężczyzn pobiera świadczenia z budżetu resortu sprawiedliwości, są to emerytowani sędziowie i prokuratorzy. 

Tym samym na ok. 2,5 mln mężczyzn emerytów w Polsce, niemal 80 tys. udaje się na wcześniejszą emeryturę. 

Pod względem długości aktywności zawodowej Polaków plasujemy się w europejskim ogonie. Business Insider Polska przywołuje dane OECD z których wynika, że na  52 analizowane przez organizacje kraje, zajmowaliśmy w 2018 roku 14 miejsce od końca, ustępując m.in. Francji, Hiszpanii, Włoszech, Grecji, czy Rosji. 

Rząd wydłuży wiek emerytalny?

Czy rząd zdecyduje się na wydłużenie wieku emerytalnego? Takie pytanie pojawiło się w przestrzeni publicznej na początku roku po głośnym wywiadzie dla Money.pl  szefowej ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej, w którym stwierdziła, że obecni 30-40 latkowie muszą być przygotowani nawet na pół wieku aktywności zawodowej. 

Redakcja Biznes Info zwróciła się wówczas do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z pytaniem czy planowane jest podwyższenie wieku emerytalnego w Polsce. 

- Obecnie w ministerstwie nie są prowadzone prace dotyczące podwyższenia wieku emerytalnego – odpowiedziało biuro prasowe resortu.

Warto podkreślić, że tego rodzaju decyzja byłaby dla obecnej ekipy bardzo trudna. Przypomnijmy, że obniżenie wieku emerytalnego było jedną z najbardziej sztandarowych obietnic PiS w wygranej kampanii wyborczej w 2015 roku. Politycy PiS nie zostawili suchej nitki na poprzednikach, gdy ci wiek emerytalny podwyższali, argumentując, że koalicja PO-PSL zaproponowała Polakom “pracę do śmierci”. 

Jakie zachęty dla prawie-emerytów?

Rządzącym pozostaje zatem jedynie zachęcanie do dłuższej aktywności zawodowej osób zbliżających się do przekroczenia wieku emerytalnego. Zachęty znalazły się w przygotowanym niedawno Krajowym Planie Odbudowy.  

Są to m.in. zachęty podatkowe zgodnie z którymi kwota wynikająca z obniżki podatku dochodowego ma zostać przekazana na indywidualne konto emerytalne pracownika, co powiększy jego późniejsze świadczenie. Na wsparcie będą również mogli liczyć pracodawcy zatrudniający seniorów, wśród nich znaleźć ma się m.in. refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla takiej osoby. Planowane jest również wprowadzenie dopłat do dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne powyżej 50 roku życia. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
pixabay, Fz

Praca

Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie

Czytaj więcej >
pixabay, jannonivergall

Praca

Ukraińcy mogą zarobić więcej od Polaków. Pracodawcy skłonni im lepiej zapłacić

Czytaj więcej >
Biedronka proponuje 2 w 1. Będzie szukać pracowników do pracy w kurortach.

Praca

Biedronka rekrutuje do pracy w nadmorskich kurortach. Sieciówka kusi wakacjami połączonymi z pracą

Czytaj więcej >