Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Coraz więcej kontroli w całej Polsce. Skarbówka blokuje konta
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 12.02.2024 19:38

Coraz więcej kontroli w całej Polsce. Skarbówka blokuje konta

bankomat
Pixabay/jarmoluk

System STIR cieszy się coraz większą popularnością wśród urzędników kontroli skarbowej. Zablokowano już 5 tysięcy kont bankowych. Eksperci nie mają wątpliwości, że ta liczba będzie wzrastać.

STIR — co to?

STIR to System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej, służący bankom i SKOK-om do udostępniania danych Skarbówce, która następnie ma możliwość ich przetworzenia. Działanie to ma na celu wykrywanie potencjalnych nieprawidłowości, ale również poważnych przestępstw finansowanych.

Eksperci podkreślają, że STIR jest obecnie niezwykle istotnym narzędziem. Przysłużyło się już do zablokowania ponad 5 tysięcy kont bankowych, a tym samym łącznie 443 milionów złotych.
 

Emeryci muszą poinformować o tym ZUS. Czas tylko do końca lutego

Coraz więcej zablokowanych kont bankowych

Popularność systemu STIR nie tylko nie maleje, ale nawet rośnie. Według danych resortu finansów w 2023 roku zablokowano za jego pomocą o 4% więcej kont, niż w 2022. W ten sposób zablokowano aż o 14% więcej środków pieniężnych —  w sumie 88,5 miliona złotych.

Zdaniem ekspertów, tendencja ta będzie się utrzymywać. Skarbówka wciąż będzie dążyć do przeprowadzenia większej ilości kontroli, co prawdopodobnie skutkować będzie także większą ilością blokad.

Wzrost liczby blokad środków na rachunkach bankowych to z pewnością efekt zdecydowanie lepszego typowania nieprawidłowości, łatwiejszego dostępu i transparentności do wykonywanych przez podatników czynności, podsumowała dr Jolanta Gałuszka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, podczas rozmowy z portalem PIT.
 

Czy Skarbówka może zablokować Twoje konto?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy STIR może zostać wykorzystany przez fiskusa również do zablokowania ich konta osobistego. Jest to bardzo mało prawdopodobne, ponieważ STIR ograniczają regulacje prawne, które w większości uniemożliwiają wykorzystanie systemu do zablokowania prywatnego konta użytkownika, którym jest osoba fizyczna.

Co więcej, Skarbówka potrzebuje solidnego powodu dla wykorzystania systemu. Dlatego mimo coraz większej ilości blokad, specjaliści nie wykazali, aby STIR było w jakikolwiek sposób nadużywane.

źródło: o2.pl