Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Controlling. Czym tak na prawdę jest i co oznacza? Zadania i cele
Tomasz Majta
Tomasz Majta 22.03.2022 08:39

Controlling. Czym tak na prawdę jest i co oznacza? Zadania i cele

Controling
Pixabay.com

Controling. Czym jest? Definicja

Controling w sensie planistycznym, tzn. przy wyznaczaniu celów o charakterze długoterminowym, oznacza kontrolę aktualnego stanu przedsiębiorstwa – dostarcza informacje odnośnie m.in.: wydajności produkcyjnej, aktywów, bilansu przychodów i rozchodów, liczby pracowników. Otrzymane w ten sposób dane pozwalają spojrzeć na przedsiębiorstwie z wielu różnych perspektyw. Dzięki pozyskanym przez controlling danym, jesteśmy w stanie stworzyć długoterminowy plan działania, a także określić możliwe cele do osiągnięcia wraz ze sposobami ich realizacji.

Controlling. Dlaczego przedsiębiorstwa stosują controling?

Zazwyczaj do zastosowania controlingu przedsiębiorstwa zmusza chaos w systemie sterowania. Gdy nie da się jednoznacznie rozpoznać, która komórka organizacyjna powoduje powstawanie dodatkowych kosztów, ciężko precyzyjnie określić czy oferowane produkty lub usługi są dalej rentowne. Controling w tym zakresie umożliwia gromadzenie informacji, a także ułatwia przetwarzanie kluczowych informacji wpływających na ekonomiczna kondycję firmy. Cała idea controllingu tkwi w tym, aby starać się maksymalnie zwiększać zyski pochodzące z działalności operacyjnej jednostki. Posiadanie szczegółowych danych na temat kondycji firmy od poziomu jednostkowego do wydziałowego pozwala na znaczące usprawnienie w kierowaniu firmą, co bezpośrednio prowadzi do znacznej racjonalizacji wydatków. To podstawowe korzyści płynące z controllingu.

Controlling czy zwyczajne nadzorowanie?

Nadzór nad funkcjonowaniem jednostki gospodarczej jako całości jest niezwykle istotny w procesie kierowania firmą. Jest to zwyczajnie zbiór danych potrzebnych do podejmowania kluczowych decyzji determinujących rozwój przedsiębiorstwa. Controlling w tym aspekcie umożliwia wyszukiwanie oraz eliminowanie słabości firmy, które generują dodatkowe koszty, a jednocześnie w ten sposób ograniczają rozwój przedsiębiorstwa. Dzięki controllingowi można skutecznie wyeliminować wspomniane słabości w jak najkrótszym czasie –po to aby przejściowe słabości i uchybienia nie przerodziły się w poważny problem dla przedsiębiorstwa.

Controlling, kontrolowanie czy sumienna weryfikacja rzeczywistości?

Uwaga! Przywołując termin kontroli w opisywaniu zagadnienia controllingu nie mamy na myśli twardej kontroli utożsamianej z „władzą”. Chodzi tutaj o weryfikację przygotowanych wcześniej planów dla organizacji z rzeczywistością. Jest to swego rodzaju rachunek sumienia, którego celem jest wyłapanie uchybień i określenia dlaczego w ogóle się pojawiły. Całość wymaga solidnego podsumowania i wyciągnięcia wniosków na przyszłość po to, aby sytuacja nie miała ponownie miejsca.

Tagi: